Používejte plynové spotřebiče s pojistkou spalin
Teplotní pojistka spalin je z hlediska bezpečnosti klíčovou součástí komínového plynového spotřebiče. Zejména u starších zařízení však tato pojistka nefunguje nebo úplně chybí. „Pojistka monitoruje teplotu spalin v odtahu do komína. Pokud teplota spalin na nějakou dobu, obvykle šedesát sekund, stoupne nad limitní hodnotu, znamená to, že má komín špatný tah a spotřebič je automaticky odstaven z provozu,“ popisuje princip fungování teplotní pojistky Roman Švantner, produktový manažer společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky. Spotřebiče, které teplotní pojistkou vybaveny nejsou, problém v odtahu spalin nezaznamenají, a nebezpečné plyny následně končí v místnosti, v níž je zařízení instalováno. Pokud používáte starší ohřívač bez pojistky spalin, je vhodné zvážit investici do modernějšího a bezpečnějšího zařízení. Přístroje bez pojistky spalin nesmí být instalovány v obytných místnostech!
Zabezpečte dobré větrání místnosti
Místnost, v níž je umístěn plynový spotřebič, musí být dostatečně větraná. Hlavně v koupelnách, kde je většinou umístěna karma nebo plynový zásobníkový ohřívač, hrozí při nedostatečném přísunu čerstvého vzduchu nebezpečí udušení. Plynový hořák totiž spotřebovává vzdušný kyslík, kterého pak může být v místnosti nedostatek. Problémy s přísunem vzduchu pak úplně odpadají u spotřebičů typu „C“, které mají sání vzduchu zajištěno z venkovního prostoru. Přesné parametry větrání místnosti s plynovým spotřebičem specifikuje norma TPG70401. Při uvádění těchto zařízení do provozu je bezpodmínečně nutné, aby odborná firma provedla měření, zda jsou prostory dostatečně větrané.
Nepodceňte údržbu a revize
I starší plynový spotřebič může pracovat spolehlivě a bezpečně, podmínkou je ale jeho dobrý technický stav. Každý průtokový ohřívač, topidlo či kotel by měl jednou ročně zkontrolovat servisní technik. Za revizi sice zaplatíte cca 1 000 Kč, získáte však jistotu, že váš kotel či ohřívač pracuje bez problémů a bezpečně. Servisní technik navíc vyčistí hořák, zkontroluje správnou funkci zapalování, zbaví vnitřek zařízení prachu a v případě potřeby vymění drobné součásti, jako jsou různá těsnění či membrány.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:10 Finanční správa se zapojila do kontrol řidičů Uberu a Boltu v Praze
Dne 26. června 2025 se pracovníci Finanční správy České republiky připojili ke kontrolní akci zaměře…
- 16:08 HZS ČR: Český hasičský tým vyrazil do Řecka, poprvé se zapojí do EU Prepositioning
- 15:00 Hrady CZ se přesouvají na Kunětickou horu s Kabátem, Divokým Billem, Richardem Krajčem a Benem Cristovao
- 13:11 NKÚ: Údaje v digitálních technických mapách jsou neúplné a nespolehlivé
- 12:24 28. týden na trhu pohonných hmot ČMKB
- 10:10 Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku