Nejoblíbenější velrybu uvidíte v premiéře 17. 1. ve 20.00 na Prima ZOOM
Do teplých vod Tichého oceánu kolem Havaje připlouvají každoročně tisíce keporkaků, pravděpodobně aby se tu pářili a vyvedli svá mláďata. Cestují sem 4 tisíce kilometrů, aby tu 4 měsíce pobyli. O životě keporkaků víme jen velmi málo. Dorůstají délky 13 metrů, váží 30 tun a dožívají se 50 let života. Pod mořskou hladinou tráví 90 % života. Jejich plíce jsou pětkrát efektivnější než plíce lidské – na jeden nádech vydrží pod vodou 40 minut. Rozmnožují se jednou za 2 až 3 roky. Mláďata keporkaků tráví první rok jen s matkami a je mezi nimi silné pouto. Kojící samice denně vyprodukuje asi 200 litrů mléka. Pohlavní dospělosti dosahují keporkaci ve 4 až 6 letech. Samci se ale páří až v pozdějším věku. Každý z keporkaků má jinou ocasní ploutev, podle které jde rozpoznat. Keporkaci projevují známky inteligence a možná mají i svůj jazyk, jímž se dorozumívají. V mozku keporkaků existují neurony, které mají lidoopi i lidé. Tyto neurony pravděpodobně řídí složité sociální funkce. Keporkaci spolupracují a snad spolu i komunikují. K samici s mládětem se často připojuje takzvaný eskort, který nejspíš slouží jako její ochrana před dalšími samci. Pokud se přiblíží, odhání je, a dokonce s nimi i bojuje.
Záhadou je zpěv keporkaků. Zpívají jen samci a zpěv obsahuje celou škálu zvuků – od sopránového cvrlikání až po dunivé basy. Zpěv má svá pravidla a strukturu. Skládá se ze slok a sloky z opakujících se vět. Písně se mění a toulající se osamělí samci je rozšiřují, až je nakonec zpívá celá populace. Vědci usuzovali, že jím samci vábí samice. Když se však k velrybě přidá společník, keporkakův zpěv ustane. Společníkem ale bývá převážně samec. Zpěv není formou jazyka, ale keporkaci ještě vyluzují jiný soubor sociálních zvuků, které by mohly být dorozumívacím prostředkem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

10:10 Nová virtuální realita v Národním muzeu oživuje dějiny pokroku
Virtuální realita, rozšířená realita i digitální průvodci – Národní muzeum se v posledních letech pr…
- 9:47 28. týden na Energetické burze ČMKB
- 7:33 Lesy ČR: Meandrující potoky na Tachovsku a Bruntálsku zadržují v krajině vodu
- 20:16 AOPK ČR: Byla otevřena vltavská cyklostezka pod skálou Zámky v pražských Bohnicích
- 16:14 Správa železnic: Poradenský tým pro vysokorychlostní PPP projekt je kompletní
- 11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu