SANEP: Volební preference politických stran, hnutí a koaličních uskupení do Sněmovny PČR * Volební potenciály * Souboje lídrů ve vybraných krajích

01.10.2021 12:07 | Tisková zpráva

Koncem září by vyhrálo volby hnutí ANO, do sněmovny by se dostala i nynější druhá vládní strana ČSSD.

SANEP: Volební preference politických stran, hnutí a koaličních uskupení do  Sněmovny PČR * Volební potenciály * Souboje lídrů ve vybraných krajích
Foto: SANEP
Popisek: SANEP, logo

Ještě týden zbývá do doby konání letošních říjnových řádných voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby by nyní vyhrálo vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše se ziskem 26,1 %, což představuje oproti počátku září tohoto roku nárůst o 0,4 procentního bodu. Je zřejmé, že se hnutí ANO podařilo mobilizovat své příznivce jasnou a srozumitelnou kampaní.

Na druhém místě by pak skončilo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 20,7 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti počátku tohoto měsíce polepšilo o necelý jeden procentní bod (0,7 %). Koaličnímu uskupení SPOLU se daří porážet vítězné hnutí ANO prozatím hned ve třech krajích, a to v kraji Jihočeském, Středočeském a v Praze.

Koaliční uskupení PIRÁTI/STAN by nyní skončilo na třetím místě, a to se ziskem 18,3 %. Uskupení PIRÁTI/STAN si oproti počátku září polepšilo o půl procentního bodu.

Očekávaný duel „Babiš vs. Bartoš“ v Ústeckém kraji se v současnou chvíli vyvíjí o poznání lépe pro předsedu ANO a současného premiéra Andreje Babiše. Koncem září by totiž v Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO nad uskupením PIRÁTI/STAN takřka o patnáct procentních bodů.

Na čtvrtém místě by koncem září skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,2 procentních bodů. Je zřejmé, že SPD má pevné a stálé voličské jádro, které oceňuje konzistenci a srozumitelnost politiky SPD.

Na pátém místě by v aktuálním měření společnosti SANEP skončila ČSSD se ziskem 6,1 procentních bodů, čímž si oproti počátku tohoto měsíce polepšila o 0,2 procentního bodu. Nárůst preferencí může souviset s dobře zvládnutou horkou částí kampaně, ve které se sociálním demokratům daří být více viditelnými a pro voliče srozumitelnými.

Na hraně volitelnosti, avšak stále ještě se vstupenkou do Sněmovny, by se ocitla KSČM, a to s aktuálním ziskem pěti procentních bodů.

Žádný jiný politický subjekt by se do Sněmovny PČR nedostal.

Hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by v současnou chvíli nepřekročilo hnutí Přísaha (4,0%), Aliance pro budoucnost (3,1%), koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci (2,6%), stejně tak jako hnutí Volný blok (2,5%) a Strana zelených (1,0%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření dosáhly nebo překročily v září letošního roku 2 procentní hranici:

graf

Souboje lídrů ve vybraných krajích

Společnost SANEP přináší pohled na „souboje lídrů“ ve vybraných krajích. Mezi sledované a vybrané „lídry“ zařadila společnost SANEP lídry politických subjektů (tedy stran i koaličních ukupení pro říjnové volby do Sněmovny 2021), kteří mají v současnou chvíli coby předsedové volených stran či hnutí zastoupení ve stávající Sněmovně PČR (pozn.: strany či hnutí zvolené do Sněmovny v r. 2017. Jedná se tedy o „lídry“ (resp. předsedy) ANO, SPOLU (resp. ODS), Piráti/STAN , SPD, ČSSD a KSČM).

souboj

souboj

souboj

souboj

souboj

Metodologie:

  • Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. – 30. září 2021 na vybrané skupině v souhrnu 1.897 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.134 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
  • Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Průzkum zářijových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 61,9% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Volební potenciál představuje maximální hypotetický procentuální volební zisk, kterého může strana či hnutí (popř. koaliční uskupení) dosáhnout v případě, že se ke straně (či koaličnímu uskupení) přikloní celá skupina voličů, kteří vážně zvažují volbu tohoto daného politického subjektu, popř. uskupení.
  • Volební potenciál nelze zaměňovat s volebním modelem. Průzkum výše uvedeného volebního potenciálu vychází pouze z hlasů respondentů, kteří jsou rozhodnutí, či kteří zvažují svoji volební účast.
  • Veškeré uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…