SPELOS: Nesouhlasíme s retroaktivními zásahy do provozování videoloterních terminálů

16.03.2014 18:22 | Zprávy

Sdružení SPELOS zásadně nesouhlasí se změnami, které podle dostupných informací připravuje Ministerstvo financí ČR v oblasti videoloterních terminálů. Upozorňuje především na to, že zásahy do platně vydaných povolení na provoz videoloterních terminálů jsou nepřípustnou retroaktivitou, proti které se budou loterních společnosti bránit právní cestou.

SPELOS: Nesouhlasíme s retroaktivními zásahy do provozování videoloterních terminálů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty

„Není přece možné, aby si stát dělal ze svých zákonů, nařízení, ale i vydaných povolení trhací kalendář a bez uvážení je měnil jen na základě momentální společenské poptávky při současné ignoraci legitimních práv všech, kterých se takové změny dotýkají. Sdružení SPELOS proto apeluje na nové vedení Ministerstva financí ČR a vyzývá jej, aby nepřijímalo taková opatření, která budou v rozporu s právními principy demokratického státu,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

SPELOS již dlouhou dobu upozorňuje na to, že zkracování platně vydaných povolení k provozování centrálních loterních systémů s koncovými videoloterními terminály považuje za retroaktivní zásah do legitimních práv jednotlivých loterních společností. V průběhu velmi krátké doby totiž český stát nejenže omezil délku vydaných povolení na 10 let, resp. na 3 roky, ale v důsledku nálezu Ústavního soudu, který zrušil přechodná ustanovení poslední novely loterního zákona, zbavil loterní společnosti jakékoliv spravedlivé ochranné lhůty, která je stejně jako ve většině evropských zemí určena k tomu, aby se jednotlivé subjekty přizpůsobily novým legislativním podmínkám.

„Proti retroaktivním zásahům státu do našeho podnikání se budeme bránit všemi dostupnými právními kroky a to jak v rámci České republiky, tak Evropské unie.  Proto jsme také podali stížnost Evropské komisi a požádali vnitrostátní soud o tzv. položení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru ve věci rozporu české legislativy s právem Evropské unie. Kromě toho je naše sdružení informováno o tom, že se situací v České republice vážně zabývají zahraniční akcionáři některých českých společností stejně, jako majitelé zahraničních dodavatelských společností, kteří jsou připraveni v souladu s mezinárodními dohodami o ochraně investic nárokovat nejen zmařené investice, ale také ušlý zisk, který byl způsoben neoprávněným postupem státu,“ dodal Petr Vrzáň s tím, že takové arbitráže mohou dosáhnout hodnoty až 10 miliard Kč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: SPELOS

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Čtyři z deseti nehod motorek zaviní řidiči aut

22:08 BESIP: Čtyři z deseti nehod motorek zaviní řidiči aut

Čtyřicet procent nehod motocyklistů zavinili v roce 2024 řidiči aut, nejčastěji kvůli přehlédnutí či…