SPELOS: Nesouhlasíme s retroaktivními zásahy do provozování videoloterních terminálů

16.03.2014 18:22

Sdružení SPELOS zásadně nesouhlasí se změnami, které podle dostupných informací připravuje Ministerstvo financí ČR v oblasti videoloterních terminálů. Upozorňuje především na to, že zásahy do platně vydaných povolení na provoz videoloterních terminálů jsou nepřípustnou retroaktivitou, proti které se budou loterních společnosti bránit právní cestou.

SPELOS: Nesouhlasíme s retroaktivními zásahy do provozování videoloterních terminálů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty

„Není přece možné, aby si stát dělal ze svých zákonů, nařízení, ale i vydaných povolení trhací kalendář a bez uvážení je měnil jen na základě momentální společenské poptávky při současné ignoraci legitimních práv všech, kterých se takové změny dotýkají. Sdružení SPELOS proto apeluje na nové vedení Ministerstva financí ČR a vyzývá jej, aby nepřijímalo taková opatření, která budou v rozporu s právními principy demokratického státu,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel SPELOS.

SPELOS již dlouhou dobu upozorňuje na to, že zkracování platně vydaných povolení k provozování centrálních loterních systémů s koncovými videoloterními terminály považuje za retroaktivní zásah do legitimních práv jednotlivých loterních společností. V průběhu velmi krátké doby totiž český stát nejenže omezil délku vydaných povolení na 10 let, resp. na 3 roky, ale v důsledku nálezu Ústavního soudu, který zrušil přechodná ustanovení poslední novely loterního zákona, zbavil loterní společnosti jakékoliv spravedlivé ochranné lhůty, která je stejně jako ve většině evropských zemí určena k tomu, aby se jednotlivé subjekty přizpůsobily novým legislativním podmínkám.

„Proti retroaktivním zásahům státu do našeho podnikání se budeme bránit všemi dostupnými právními kroky a to jak v rámci České republiky, tak Evropské unie.  Proto jsme také podali stížnost Evropské komisi a požádali vnitrostátní soud o tzv. položení předběžné otázky Evropskému soudnímu dvoru ve věci rozporu české legislativy s právem Evropské unie. Kromě toho je naše sdružení informováno o tom, že se situací v České republice vážně zabývají zahraniční akcionáři některých českých společností stejně, jako majitelé zahraničních dodavatelských společností, kteří jsou připraveni v souladu s mezinárodními dohodami o ochraně investic nárokovat nejen zmařené investice, ale také ušlý zisk, který byl způsoben neoprávněným postupem státu,“ dodal Petr Vrzáň s tím, že takové arbitráže mohou dosáhnout hodnoty až 10 miliard Kč.

Fakt, že jsou retroaktivní zásahy státu do podnikání nežádoucí, potvrzují také renomovaní právníci.

"Posouzení záměru Ministerstva financí vydávat povolení pro provoz VLT pouze na jeden rok je ve svém důsledku antipodnikatelské, když současně zjevně uvádí tento typ podnikání do investiční i provozní nejistoty. Hromadné rušení platných povolení navíc vyvolává myšlenku, zdali nejde o souběžný fakticky retroaktivní záměr. Plošné omezování podnikatelských práv do minulosti dává Ministerstvu financí pseudolegitimitu postupovat omezováním takto i do budoucna. Každopádně je to jednání porušující ústavní zásady právního státu," uvedl prof. JUDr. Karel Klíma, odborník na ústavní a evropské právo.

Jeho slova doplňuje JUDr. Jan Bárta, ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR: „Retroaktivita je nástroj obecně nežádoucí, vždy částečně narušuje právní jistotu a mění vztahy, jimž někdo věřil a stavěl na nich. Pak vznikají spory, třeba o náhradu ušlého zisku proti státu, k čemuž dnes směřují například fotovoltaici a provozovatelé loterií.“

Pouze za mediální gesto pak SPELOS považuje poslední tiskovou zprávu Ministerstva financí ČR, ve které oznámilo, že nově bude vydávat povolení na videoloterní terminály jen na jeden rok, namísto dosavadní praxe povolování na tři roky.

„Jde o zcela zbytečné opatření a jen snahu vytvořit dojem, že nové vedení ministerstva dělá v loterním průmyslu rychlý pořádek. Dnes je totiž de facto jedno, na jak dlouhou dobu vydá ministerstvo povolení, protože obec může kdykoliv schválit regulační nebo prohibiční vyhlášku a ministerstvo musí kolizní povolení neodkladně zrušit,“ vysvětlil Petr Vrzáň.

Zároveň však sdružení SPELOS poukazuje na to, že toto nestabilní podnikatelské prostředí nedává loterním společnostem žádnou jistotu, že se jim investice, které musí vynaložit pro splnění státem požadovaných podmínek (100 mil. Kč jistina, investičně náročné datové zázemí, hardware a software nezbytný pro zajištění online přenosu, apod.) alespoň vrátí.né odborné argumenty. Lze je proto srovnat s někdejšími populistickými výkřiky Věcí veřejných, inspirovanými pouhou snahou získat zájem médií a voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: SPELOS

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NKÚ: Česká republika nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu

9:10 NKÚ: Česká republika nemá účinná daňová opatření, která by pomohla splnit cíle v ochraně klimatu

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil finanční a daňová opatření z let 2015 až 2018, která by měla ČR pom…