Doposud nejodvážnějším projektem hromadného převodu dokumentů do digitální podoby je Google Books, jehož ideovým posláním je nabídnout v elektronické formě všechny knihy světa všem. V minulém roce překonal Google hranici dvaceti milionů digitalizovaných knih (neoficiální zdroje uvádějí dokonce již 30 milionů publikací). Nejrozšířenější formát elektronických knih Kindle aktuálně nabízí na serveru Amazon.com přes pět milionů knih a toto číslo se každý měsíc zvyšuje o více než 70 000.
Kouzlo digitalizace dokumentů
Revoluční myšlenka projektu Google Books těží z největších výhod současných možností pro digitalizaci dokumentů. Po naskenování fyzického originálu jsou totiž všechny knihy převedeny pomocí metody OCR (optické rozpoznávání znaků) do formy elektronického dokumentu, což umožňuje snadné vyhledávání a výrazně snižuje objem dat nutných pro jejich uložení. Dokumenty v digitální formě jsou proto snadno šiřitelné a využitelné například v digitálních čtečkách a stále populárnějších tabletech. Pokud by měly být starší digitalizované knihy zpřístupněny pouze v naskenované formě, jediná kniha by mohla snadno vyčerpat celkovou kapacitu většiny čteček. V digitální podobě jich ale i základní modely pojmou tisíce.
„Mezi největší výhody digitalizace nepatří jen snadné zpřístupnění libovolného množství dokumentů obrovskému množství uživatelů, ale také možnost katalogizace, fulltextového vyhledávání, třídění pomocí příznaků a snadné archivace. Publikace a dokumenty v digitální formě je možné snadno zpřístupnit prakticky neomezenému množství uživatelů, kteří mají k celé knihovně okamžitý přístup. Vyhledávání v několikasvazkových encyklopediích nebo například ve všech účetních dokumentech banky je otázkou vteřin,“ upřesňuje Vladimír Michálek, ředitel divize Strategic Sales ve společnosti Servodata.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva