Předsedkyně AfD Alice Weidelová v neděli absolvovala tradiční letní rozhovor pro veřejnoprávní TV stanici ARD. Specifický formát, který má dát prostor trochu odlehčenějšímu pohledu na politiku, byl ale tentokrát zcela zastíněn.
Moderátor na jednu stranu pokládal otázky, které se poněkud vymykaly tradičnímu grilování „alternativy“, třeba vyzvídal, jestli by spolupředsedkyně opoziční strany dokázala na současné vládní politice najít alespoň tři pozitivní věci. Současně ji ale vypeskoval za výraz, že lidé jsou „ždímáni jako citron“, to podle něj není konstruktivní vyjadřování.
Server Tagesschau, který spadá pod veřejnoprávní stanici ARD, se po odvysílání rozhovoru zaměřil na fact-checking některých výroků předsedkyně AfD. Podrobně se server věnoval jejímu tvrzení o cizincích pobírajících tzv. „občanský příjem“, což server zhodnotil jako příliš obecné a statisticky nepodložené. Weidelová prý nadhodnocuje podíl cizinců a lidí s dvojím občanstvím mezi příjemci. A že její tvrzení nelze potvrdit dostupnými daty. Server Tagesschau na základě odpovědi spolkového ministerstva práce a sociálních věcí zjistil, že údaje o osobách s dvojím občanstvím nejsou v Německu k dispozici, protože je Federální agentura práce vůbec neshromažďuje. Informace o migračním původu se sbírají pouze dobrovolně a pouze u osob v produktivním věku žádajících o zmíněný občanský příjem, přičemž údaje nejsou ověřovány a jejich přesnost je nejistá.
Podobně pak server Tagesschau fact-checkoval výroky Weidelové o německé pomoci Ukrajině, o klimatických změnách a o migraci.
Letní rozhovory Sommerinterviews mají v Německu dlouhou tradici. Dnes probíhají především na stanici ARD a natáčejí se na prostranství mezi kancléřstvím a spolkovým sněmem, které protíná řeka Spréva. Rozhovor s předsedkyní AfD Alicí Weidelovou ale výrazně narušili demonstranti, kteří se shromáždili na druhém břehu řeky. Šlo zejména o skupinu „Babičky proti pravici“, dobře známou z mnoha demonstrací proti AfD napříč celým Německem. Už několikrát se vedla debata o tom, kde nezisková organizace bere na své aktivity peníze.
Vedle skandování, bubnování a jiných zvuků rozhovor narušovala hlasitá hudba, linoucí se z reproduktorů na zaparkovaném autobusu. Ten na místo přivezla umělecká skupina nazývající se Zentrum für Politische Schönheit (Centrum pro politickou krásu). V hudební smyčce se dokola opakovalo heslo „scheiss AfD“, do češtiny volně přeloženo jako „sračka AfD“.
Alice Weidelová na hluk nereagovala, jen se několikrát musela znovu ptát na znění dotazu, protože moderátora zjevně neslyšela. Moderátor rozhovoru Markus Preiß popsal rozhovor v živém vysílání ARD jako extrémně náročný a vyčerpávající.
Sám čelil kritice, že političku více nekonfrontoval a nechával její slova bez reakce. Na to uvedl, že kvůli hluku a nepřehledné situaci „některé novinářské aspekty upadly do pozadí“.
Mluvčí protestující skupiny Philipp Ruch označil akci za „televizní moment roku“ a připomněl, že AfD je bezpečnostními službami považována za „pravicově extremistickou“. Skupina tvrdí, že postupovala v úzké spolupráci s policií. „Mohli jsme tam vlastně dělat, co jsme chtěli,“ prozradil mluvčí skupiny, cituje Tagesschau.
Na dotaz, co dělal jejich autobus před parlamentem, skupina na sociálních sítích se zjevným pobavením odpovídala, že jejich řidič „se potřeboval vyčůrat“.
Podle informací z místa policie zasáhla proti demonstraci až po skončení rozhovoru. Někteří diváci si z televizních záběrů všimli, že během rozhovoru policisté poklidně stáli vedle autobusu, který byl zaparkován ve vládní čtvrti s nejpřísnějšími bezpečnostními pravidly. Policie nicméně poté zahájila dvě řízení o přestupku proti 64leté ženě a 39letému muži, protože akce nebyla nahlášena, sdělila policie. Počet protestujících policie odhadla na asi 40 osob, píše deník Zeit.
Komentář Der Tageszeitung ale čtenářům vysvětlil, že nárok na klidnou a věcnou debatu mají pouze politici demokratické společnosti. A demonstranty naopak ocenil: „Jde o přiměřeně hlasitý odpor proti straně, která by měla být zakázána, protože chce narušit základy demokracie a lidskosti.“
Televize ARD by podle něj neměla proti podobným projevům přijímat žádná opatření, ale naopak být „vděčná za účast oddaných diváků na druhé straně řeky, kteří berou televizní formát vážně. Kteří proměňují simulaci politického sporu v interaktivní debatu. Kteří dávají hodnotu a smysl slovu ‚veřejnost‘ ve veřejnoprávním vysílání.“
Příští týden bude s moderátorem pod berlínským nebem hovořit zástupce Zelených; podobná zvuková kulisa se neočekává.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová