V NP Šumava skončilo po více než deseti letech vyžívání chemie v boji s kůrovcem

28.12.2013 10:00 | Zprávy

Kůrovcová kalamita na Šumavě je u konce. Na základě rozhodnutí vedení Správy NP a CHKO Šumava nebudou šumavští lesníci příští rok používat v lesích národního parku biocidy – chemické přípravky likvidující kůrovce. Stane se tak po více než deseti letech jejich soustavného používání.

V NP Šumava skončilo po více než deseti letech vyžívání chemie v boji s kůrovcem
Foto: red
Popisek: Bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek

Biocidy již nepotřebujeme! Doba chemických přípravků, které se používaly, jako alternativní metoda v boji s kůrovcem skončila. A důvod je jasný - kůrovcová kalamita je u konce. „Každoročně se pečlivě vyhodnocuje kůrovcová situace a hrozba šíření kůrovce pro příští rok. Již minulý rok jsme velmi intenzivně zvažovali potřebu chemii nasadit. Nakonec jsme se nechali odbornými argumenty přesvědčit a chemii jsme v roce 2013 na základě správně a včas vydané výjimky použili, byť to bylo velmi omezené množství, o dva řády méně toho co se používalo dříve. Rok 2014 již bude v Národním parku Šumava bez chemie a bude to poprvé za posledních 10 let,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava.

V Národním parku Šumava je to mimořádná situace – k takovému kroku přistoupí pracovníci odboru péče o lesní ekosystémy Správy šumavského parku, poprvé po více než deseti letech. Biocidy se v boji s kůrovcem na Šumavě používaly v různém množství téměř každý rok. Sáhl po nich každý z ředitelů. Maximálních hodnot jejich spotřeba dosáhla v roce 2007 a 2008. V posledních letech však jejich využívání v Národním parku Šumava rapidně klesá. „Podle naší přesné evidence jsme letos spotřebovali 75 litrů chemického přípravku Vaztak, což je zhruba o 20 litrů méně než tomu bylo loni. Zároveň to je nesrovnatelně méně než v roce 2007, kdy se spotřebovalo 2500 litrů tohoto insekticidu,“ uvádí Petr Kahuda, odborník na ochranu lesa ze Správy NP a CHKO Šumava.  

Důvodem tohoto stavu jsou vhodně načasované a prostorově správně umístěné asanační práce související s likvidací kůrovcové kalamity v posledních třech letech. „Použití chemie v národním parku musí být pouze alternativní metodou pro dobu, kdy je kůrovce příliš a běžné způsoby ochrany lesa by znamenaly neadekvátně velké množství pokácených stromů na lapáky. Protože jsme Šumavu od velkého zdroje kůrovce již vyléčili, rozhodli jsme, že na rok 2014 již o výjimku pro použití insekticidních přípravků na ochranu lesa žádat nebudeme,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

NP Šumava

autor: Tisková zpráva

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …