Ve druhém ročníku soutěže Stříbrný lukostřelec – ČR se představilo 33 projektů

03.11.2017 14:59 | Zprávy

Předávání cen soutěže Stříbrný lukostřelec – ČR letos proběhlo podruhé a konalo se v Národním domě na Vinohradech.

Ve druhém ročníku soutěže Stříbrný lukostřelec – ČR se představilo 33 projektů
Foto: Národní dům na Vinohradech
Popisek: Národní dům na Vinohradech

Před 90 lety v této budově slavil se svými verši triumf Vladimir Majakovskij. Od 50. let sál nese jméno tohoto velkého ruského básníka. Po sametové revoluci se začaly ozývat hlasy, které usilovaly o jeho přejmenování – přece prý nemůže nést jméno rudého básníka. Zvítězil však rozum a sál si své jméno zachoval. Není náhodou, že se druhé slavnostní předávání cen soutěže Stříbrný lukostřelec – ČR, jejímž cílem je upozornit na nejrůznější projekty v oblasti rozvoje rusko-českých vztahů, odehrálo právě v tomto nádherném sále.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo 30 projektů a 3 publikace, celkem tedy o 7 projektů více než vloni. V nominaci „Historické dědictví“ zvítězila výstava s názvem Zkušenost exilu. Osudy exulantů z území bývalého ruského impéria v meziválečném Československu pořádaná Památníkem národního písemnictví. Na této výstavě byly k vidění unikátní archivní fotografie, knihy, obrazy a dokumenty. Expozice byla rozdělena na 6 částí: Příběh emigrace, Každodenní život, Ruský Oxford, Obrazy exilu mezi tradicí a modernismem, Paměť exilu: knihy a literatura a Na jevišti a před kamerou.

Výstava probíhala do 29. října v pražském Letohrádku Hvězda. Každý, kdo ji navštívil, se jistě přesvědčil o tom, že ruští emigranti přinesli do Čech obrovské dědictví z oblasti vědy a kultury. Výstava také poukázala na to, že pomoc, kterou Češi Rusům poskytli, patří k významným historickým událostem a je důkazem empatie a solidarity české společnosti.

Všechny projekty zastoupené v soutěži tuto skutečnost opětovně potvrzují. Je obdivuhodné, že se lidem daří vlastními silami realizovat projekty, které se setkávají s upřímným nadšením, aniž by na to od státu získali nějaký grant nebo je podpořili sponzoři. Například o Romanu Janasovi není možné mluvit jinak, než s patřičnou úctou. Roman je otec tří dětí a zámečník z Jeseníku, který se už 10 let samostatně snaží rozkrýt osudy obětí fašistických táborů pro válečné zajatce na Jesenicku. A co říci na to, že se na akci Nesmrtelný pluk, která se letos konala poprvé v Karlových Varech, sešly stovky obyvatel tohoto lázeňského města?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

A co přesně jste proto, co tvrdíte, udělali, když jste byli ve vládě?

,,Hnutí ANO dlouhodobě prosazuje energetickou soběstačnost, stabilní sítě a realistický přechod k udržitelnosti." PS: Myslíte, že za blackout může tato vláda? A kdybyste byli ve vládě, vypláceli byste za něj odškodnění?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha: Slavné zubří mládě dostane v sobotu jméno – navrhla ho veřejnost

13:33 Zoo Praha: Slavné zubří mládě dostane v sobotu jméno – navrhla ho veřejnost

Zubří samička v Zoo Praha, kterou proslavil dramatický porod, dostane už tuto sobotu v 11.00 své jmé…