Výstava před Generálním štábem AČR mapuje vývoj raketového vojska

11.09.2017 9:14

Na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích otevřel v úterý 5. září náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář expozici věnovanou historii a současnosti raketového vojska. Potrvá do 30. října.

Výstava před Generálním štábem AČR mapuje vývoj raketového vojska
Foto: Miroslav Šindelář
Popisek: Výstava 100 let raket před Generálním štábem AČR potrvá do 30. října 2017

Ta nese název 100 let raket a mapuje vývoj raketových zbraní od 1. světové války až po současnost. Na dvaadvaceti panelech přibližuje vývoj jednoho z nejsložitějších zbraňových systémů za uplynulých sto let.
„Připomínáme si sto let od doby, kdy do moderního pojetí vedení bojové činnosti vstoupily za 1. světové války zbraně využívající raketovou technologii,“ řekl v úvodním projevu náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a připomněl milníky vývoje a využívání této technologie pro vojenské i mírové účely. Zmínil také, že Vláda České republiky schválila pořízení šestnácti kusů protiletadlových raketových kompletů RBS-70 nové generace, které budou postupně dodány v letech 2018 až 2020 pro posílení schopností strakonického protiletadlového raketového pluku.

„Rakety ve výzbroji Armády České republiky budou chránit naši vlast i v dalších letech,“ upozornil armádní generál Josef Bečvář.

Získat fotografie bylo často složité

Autoři Ivo Pejčoch a Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v Praze připravovali výstavu několik měsíců.

„Snad nejobtížnější bylo získat k některým tématům dostatečně kvalitní fotografie s vypovídající hodnotou. Zatímco část problematiky je bohatě zdokumentovaná, u jiných témat tohle zdaleka neplatí. Některé fotografie jsme museli pořídit díky exponátům v muzeích,“ prozradili autoři výstavy.

Výstava přibližuje i současnost. Jeden z panelů se například věnuje 25. protiletadlovému raketovému pluku ze Strakonic, jehož příslušníci úspěšně navazují na tradice 200. československého lehkého protiletadlového pluku - Východního. Ten byl v době 2. světové války nasazen do bojů u severoafrického přístavního města Tobruk.

„České protiletadlové raketové vojsko nemá jen bohatou historii. Plní úlohu spolehlivého partnera při zabezpečení integrované protivzdušné a protiraketové obrany v rámci NATO,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…