Zoo Ostrava: Květiny slunce

22.08.2021 7:34

Sluneční louka v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je v tuto roční dobu rozkvetlým rájem pro nejrůznější druhy hmyzu.

Zoo Ostrava: Květiny slunce
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Především medonosné rostliny v nově vysázených záhonech lákají létající druhy hmyzu. Vidět tu lze i pestré motýly, například babočky nebo otakárka fenyklového.

Sluneční louku najdou návštěvníci na jedné z botanických stezek – na Cestě vody. Jak napovídá název, jedná se o prosluněné místo, kde roste množství rostlin nabízejících potravu hlavně včelám, čmelákům či motýlům. K takovým rostlinám patří zástupci rodů agastache (Agastache) a ožanka (Teucrinum). Agastache pochází z Mexika a ze severozápadní části Ameriky, kde ji původní obyvatelstvo používalo pro léčebné účely. Na čtyřhranných lodyhách vyrůstají šišticovitá květenství, která v létě vyhledávají výše zmínění strávníci. Typickou vůni lékořice je cítit již při čichnutí k samotné rostlině, intenzivnější je však při rozemnutí v čerstvém i sušeném stavu. Díky svým medonosným květům má velký ekologický význam například v přírodních zahradách, kde je velkým lákadlem pro různé opylovatele. Květy se využívají i jako řezané květiny do květinových aranžmá. Často se vysazuje do prérijních záhonů. Dobře se kombinuje se zavinutkou, třapatkou, saturejkou nebo dobromyslí. Na Sluneční louce je možné vidět kultivar s názvem „Poquito Lavender“.

Ožanka íránská (Teucrium hircanicum) přezdívaná také íránský mudrc pochází z Kavkazu a západní Asie. Velmi dobře prospívá na nehostinných a kamenitých půdách zalitých sluncem. Nesnáší přemokření. V České republice nejde o příliš známý druh trvalky. Její nádherné fialové klasnaté květy se objevují od června do září a jsou také silným lákadlem pro hmyz. Zelené listy připomínající šalvěj vydávají intenzivní vůni, která se násobí teplem a slunečním zářením.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

11:54 DPP: Na stavbě výtahů ve stanici metra Jiřího z Poděbrad začnou první ražby, bude na ně dohlížet svatá Barbora

Na stavbě kaskády výtahů a přestupní chodby ve stanici metra Jiřího z Poděbrad Dopravní podnik hl. m…