Zoo Plzeň chová nově vzácné zebry bezhřívé

03.08.2020 21:20

Plzeňská zoologická zahrada chová nově vzácné zebry bezhřívé. Stará se nyní o dvě klisny a jednoho hřebce, kteří pocházejí z polské Zoo Borysew. Druhové jméno si zebra získala díky redukované hřívě, kterou ve dvou až třech letech téměř ztrácí. Plzeňská zoo tak vystřídala dlouholetý a úspěšný chov zebry Chapmannovy.

Zoo Plzeň chová nově vzácné zebry bezhřívé
Foto: Zoo Plzeň
Popisek: Zoo Plzeň

V současné době se vyskytuje zhruba 300 posledních jedinců zebry bezhřívé na savanách a v křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. Tento poddruh chová jen 11 zoologických zahrad na světě. Chovná základna pochází z Čech. Zebry bezhřívé dovezli do Evropy mezi lety 1969 a 1976 tehdejší ředitel královedvorské zoo Josef Vágner a zoolog Luděk Dobroruka. Populace nyní spíše stagnuje a hrozí jí postupný pokles.

Tento negativní trend se snaží čeští a slovenští zoologové vzájemnou spoluprací zvrátit. Usilují proto o umístění většiny zeber bezhřívých žijících v lidské péči do Česka a na Slovensko. Česká republika je přitom už nyní světovou baštou těchto zeber. Stáda tvořená potomky zvířat ze Dvora Králové žijí rovněž v Liberci, Praze, Košicích a nyní i v Plzni.

zebra

Zebra bezhřívá žije v rodinných skupinách o 6–20 jedincích. Vůdčí klisna vede hierarchicky uspořádané stádo, které uzavírá jeden dospělý samec. Klisna rodí po roce březosti jedno mládě.

Zebry Chapmannovy žily v Plzni nepřetržitě od roku 1974 a odchovaly několik desítek mláďat. Postupně byly přesunuty do nových chovatelských zařízení. Nyní osmnáctiletá kobyla Zaira odcestovala do Spišské Nové Vsi na Slovensku, jedenáctiletá Cuanza a čtyřletá Cabiri do Zoo Dvorec v jižních Čechách. Dva roční hřebce převezli chovatelé do Zoo Borysew v Polsku.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Ekonomika

Pořád od vás slyšíme to stejné, že je třeba šetřit. To ale nidko nerozporuje, jen se ptám, kdy poroste naše životní úroveň? Ta totiž stále klesá. Co děláte proto, abychom dorovnali ostaní vyspělé státy? Přeci i životní úroveň je něco, co je třeba řešit. A když už jste u těch úspor, kdy stát bude še...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

UCSZOO: Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu

22:03 UCSZOO: Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu

Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad ke kauze nelegálního chovu bílého tygra če…