dTest: Isotonické nápoje – minerály či ionty, nebo spíš cukr a chemie?

29.06.2019 20:28

Pronikají do regálů běžných supermarketů a často se „tváří“ nepostradatelně. Jde o produkty, které obestírá aura drinku nezbytného ke sportovní aktivitě a lepším výkonům. V čem spočívá jejich přínos? Spotřebitelský časopis dTest prozkoumal nabídku 21 tzv. isotonických nápojů z českých obchodů. Některé obsahují složky, kterým bychom se měli raději vyhnout – nejen ve sportovním, ale i běžném životě.

dTest: Isotonické nápoje – minerály či ionty, nebo spíš cukr a chemie?
Foto: dTest
Popisek: dTest

„V prvé řadě je potřeba říci, že po hodině joggingu stačí člověku k doplnění ztracených minerálů zahnat žízeň vodou, případně se najíst. Pokud však rádi kupujete nápoje, které jsou na první pohled střižené na míru sportovcům, je dobré vědět, jaké jsou mezi nimi rozdíly, abyste zbytečně nezatížili své zdraví či peněženku,“ říká úvodem Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest.

Pro výběr správného sportovního nápoje je zásadní uvážit, k čemu vám má vlastně sloužit, a tedy jaké složky nápoje jsou pro vás důležité. Zda to je energie ze sacharidů, kterou potřebujete doplnit kvůli regeneraci, nebo obsah minerálních látek, hlavně sodíku a hořčíku, které jste ztratili při pocení. Pokud chcete například pouze doplnit minerální látky, pak stačí sáhnout po iontovém nápoji bez energie. Některé produkty totiž poskytují pouze minerální látky v podobě iontů, jiné obsahují také cukr, maltodextrin, fruktózu či glukózo-fruktózový sirup.

Isotonické nápoje mají stejnou „hustotu“ minerálních látek jako tekutiny v těle, proto se vstřebávají pomaleji. Lidský pot má však nižší osmolalitu než tělesné tekutiny, což znamená, že ionty spolu s potem tak snadno tělo neopouštějí. Proto pitím isotonických nápojů můžeme do těla dodávat víc iontů, než se jich ve skutečnosti vyplaví a než je zapotřebí. Z toho důvodu se tento typ nápojů doporučuje zejména po intenzivní fyzické aktivitě jako součást regenerace. Prodávají se jak v podobě hotového produktu, který stačí jen otevřít a vypít, tak práškové směsi určené k zalití vodou, rozpustných tablet nebo sirupů k naředění.

Některé sportovní limonády však obsahují i ryze nesportovní složky: náhradní sladidla, syntetická barviva a konzervační látky. „Barva nápoje bezpochyby nemá vliv na výkonnost sportovce, přesto výrobci své produkty barví, a to v některých případech problematickými azobarvivy. Ta dodají výrobku sytý a dlouhotrvající odstín, smějí se však v potravinách používat jen omezeně a mohou ovlivňovat pozornost a činnost dětí. Obsahují je například výrobky Nutrend UniSport Wild Strawberry, Weider FreshUp, či Oshee For Runners,“ uvádí Hana Hoffmannová a dodává: „Brilantní modř FCF se mezi azobarviva neřadí, přesto jej neprovází nejlepší pověst. Navíc je nutnost jejího použití diskutabilní. Na image prostředku k čištění oken vsázejí například produkty Gatorade Cool Blue a Powerade Moubtain Blast.“

Náhradní sladidla se používají k zajištění sladké chuti, aniž by zároveň z nápoje vytvořily zdroj rychlé energie. Na chuť sladidel (nejčastěji acesulfamu K a skuralózy) vsadila víc než polovina zkoumaných výrobků. Podobně jako konzervační potravinářská chemie náhradní sladidla nikomu akutně neuškodí, ale přispívají do bohatého mixu chemikálií, kterému jsme během dne vystaveni. Na konzervaci sorbanem draselným se spolehly sirupy a nápoje Nutrend UniSport Wild Strawberry, Survival Ionix Fair Power, Weider FreshUp, Decathlon/Aptonia Iso Ready to Drink a Oshee For Runners.

„Nevyzpytatelnost koktejlového efektu zmiňujeme pokaždé, když narazíme na látky, bez kterých se výrobek může obejít. Během dne vystavujeme své tělo směsi chemických vlivů, o kterých nemáme ani tušení. Proto je lepší se těm, o kterých víme, raději vyhnout,“ uzavírá Hoffmannová.

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČOI: Hračka na baterie „Pistole LN 320/305“, která představuje vážné riziko

7:02 ČOI: Hračka na baterie „Pistole LN 320/305“, která představuje vážné riziko

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné…