Obsah mléčného tuku: České i unijní předpisy shodně nařizují, že ho v másle musí být nejméně 80 %, avšak méně než 90 %. Domácí i zahraniční másla nejčastěji obsahují 82 % mléčného tuku. Na pultech jsme našli i máslo s 85 % mléčného tuku, bylo však dražší než standardní máslo.
Obsah vody v másle nesmí překročit 16 %. I když se tento údaj na obalu neuvádí, pro výrobce je tento ukazatel závazný. Je-li v másle více vody než povolených 16 %, je to klamání spotřebitele. Kromě mléčného tuku a vody smí máslo obsahovat nejvýše 2 % mléčných netuků v sušině. Jsou to bílkoviny, mléčný cukr laktóza, vitamíny A, D a E, z prvků vápník, fosfor a draslík.
Hmotnost: Tradiční kostka másla má hmotnost 250 g, ale prodává se také máslo o hmotnosti 200 g; rozdíl ve velikosti obou balení se pouhým okem nepozná. Věnujme proto pozornost údajům na etiketě. Na trhu je i menší balení o hmotnosti 125 g.
Datum výroby mlékárny zpravidla neuvádějí. Povinným údajem je datum nejzazší spotřeby, podle kterého poznáme, zda máslo není prošlé. Trvanlivost si stanoví každý výrobce sám. U českých másel je to zpravidla 40 dní, u zahraničních ještě déle.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva