dTest: Test dětských opalovacích přípravků odhalil propadák

13.06.2019 17:17 | Zprávy

Děti mají tenčí a zranitelnější pokožku než dospělí; spálení v dětském věku může mít celoživotní zdravotní následky. Ochrana dětské kůže před škodlivými ultrafialovými paprsky slunečního záření je proto velmi důležitá. Spotřebitelská organizace dTest otestovala kvalitu a účinnost 14 dětských opalovacích přípravků s vysokým nebo velmi vysokým ochranným slunečním faktorem. V jednom případě byl skutečný ochranný faktor osmkrát nižší, než výrobce uváděl na obalu.

dTest: Test dětských opalovacích přípravků odhalil propadák
Foto: dTest
Popisek: dTest

Hlavním cílem nezávislého testu spotřebitelské organizace dTest bylo změřit, jak účinné jsou dětské opalovací přípravky v ochraně před UVA a UVB paprsky. Oba dva typy ultrafialového záření mají dopad na imunitní systém a mohou se podílet na zvýšení rizika vzniku rakovinného bujení kůže. Organizace podrobila laboratorním zkouškám celkem 14 opalovacích sprejů s ochranným slunečním faktorem 50 a 50+ speciálně určených dětem. Veškeré testování probíhalo podle mezinárodně platných norem.

Až na jeden poskytují všechny testované opalovací přípravky skutečně takovou ochranu proti UVB záření, jakou výrobci deklarují na etiketách. „Opalovací mléko ve spreji Nubian Kids 50 při zkouškách ochrany zcela propadlo. Ačkoliv by se podle evropského doporučení měla jeho ochrana proti UVB záření pohybovat v rozmezí 50 až 59,5, laboratoř zjistila pouhých 6,3. Přípravek neuspěl ani ve zkoušce ochrany proti UVA paprskům. Před oběma typy záření poskytuje místo vysoké pouze nízkou ochranu – rodiče proto před jeho koupí důrazně varujeme. Kvůli výrazně nižší ochraně přípravku Nubian Kids 50 jsme podali podnět k prošetření České obchodní inspekci,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Kromě laboratorních zkoušek ochranného faktoru dTest hodnotil i kosmetické vlastnosti přípravků a informace uváděné na obalu. O výsledné známce rozhodovala také přítomnost nežádoucích látek a alergenů. Tři přípravky obsahovaly endokrinní disruptory, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na fungování hormonálního systému. V případě některých se navíc jedná o látky toxické pro korály, řasy a fytoplankton. Spreje Uriage Bariésun Kids 50+, Chicco Spray Solare a Nubian Kids 50 obsahovaly shodně po jednom z disruptorů, konkrétně ethylhexyl methoxycinnammate.

Přehled testovaných dětských opalovacích přípravků najdete ZDE. Kompletní výsledky testu přineslo červnové vydání časopisu dTest.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

11:15 ČPZP: Většina smluv o cestovním pojištění je uzavírána levněji online, na pobočku zamíří jen každý pátý cestovatel

Počet lidí, kteří si před cestou do zahraničí sjednají pojistnou smlouvu prostřednictvím internetový…