10 rad jak se vyhnout řádící chřipkové epidemii

10.02.2015 12:09

Celou Českou republiku v posledních dnech zachvátila chřipková epidemie. Jihomoravský kraj hlásí nejhorší situaci počtu onemocněných za posledních pět let. Zahlceným čekárnám se lze přitom srdnatě bránit. Virové onemocnění chřipkou totiž provází celá řada pověr. Jednoduchých deset rad, jak předejít nákaze zákeřným virem chřipky, naleznete v tomto článku.

10 rad jak se vyhnout řádící chřipkové epidemii
Foto: archiv
Popisek: nemoc

Virové onemocnění chřipky napadá ve svých počátcích nejmladší populaci a postupně přechází přes střední až po tu nejstarší populaci, proto dochází v době zvýšeného počtu nakažených nejprve k zavírání základních a středních škol, potažmo mateřských školek. „V době epidemií by měli lidé dbát na několik základních pravidel, které jim můžou dopomoci k neonemocnění,“ říká lékařka Lucie Holečková.

1.       Chřipka se nepřenáší pouze vzduchem, ale hlavně přenosem tekutin a dotekem. Proto bychom měli při onemocnění užívat jednorázové kapesníky a po použití si vždy umýt ruce.

2.       Chřipka se šíří v chladnějším počasí, ale pokud máte rádi slunečné zimní procházky, Vašemu zdraví to jistě prospěje. Nezapomeňte se vhodně a teple obléci.

3.       Velká dávka vitamínu C nezaručuje, že se onemocnění vyhnete. Není nijak dokázáno, že vliv vitamínu C má pozitivní účinky na léčbu, případně regeneraci po chřipce. Naopak je prokázáno, že v rekonvalescenčním období pomáhají léky na podporu cirkulace lymfy a krve, vhodný je například volně prodejný lék Wobenzym.

4.       Na chřipku automaticky nezabírají antibiotika. Zavedená pověra o účinnosti antibiotik se nezakládá na pravdě. Napomáhají například při rozvinutí virózy na zápal plic, ale mohou vyvolat rezistenci těla vůči zvolenému léku. Proto nasazení antibiotik vždy konzultujte s ošetřujícím lékařem.

5.       Právě proto že se chřipka přenáší i vzduchem je vhodné po příchodu z venku umýt kromě rukou i obličej.

6.       Během onemocnění byste se měli vyhnout konzumaci alkoholu i cigaret.

7.       Vhodnou prevencí pro posílení imunity je pravidelný pohyb, případně návštěva sauny a následné otužovací procesy.

8.       Když už virem onemocníte, věnujete se léčbě a chřipku nepřecházejte. Vyhněte se pracovnímu stresu, fyzicky namáhavé práci a odpočívejte.

9.       Zvyšte přísun tekutin, vhodné jsou například teplé čaje, nikoliv sladké limonády.

10.   Spánek pomáhá a urychluje regeneraci a rekonvalescenci.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…