„Spalovací motory? Ať jsou pekelně drahé.“ Lídři SPOLU řidičům

06.05.2024 4:44 | Reportáž

Spalovací motory je třeba hodit na smetiště dějin. Varianta syntetických pohonných hmot je rovněž zavádějící, navíc nebezpečná pro zdraví, a proto bude nutné ji výrazně zdražit, aby byla pekelně drahá. Jediným řešením je elektromobilita a jakékoliv dojednávání posunutí ukončení výroby, na kterém se významnou měrou podílel europoslanec za ODS Alexandr Vondra, je nejspíš bláhové, staromilské a bojácné. Kandidáti do europarlamentu, současný europoslanec Luděk Niedermayer a poslanec Ondřej Kolář, diskutovali v Plzni se svými členy a příznivci. Oba jsou předními kandidáty koalice SPOLU, stejně jako zmíněný Vondra.

„Spalovací motory? Ať jsou pekelně drahé.“ Lídři SPOLU řidičům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Kolář se v průběhu besedy vyznal auditoriu: „Z Prahy do Bruselu nerad létám.“ Proto tedy jezdí elektromobilem, stejně jako europoslanec Niedermayer.

Elektroprozření

Jeden z významných členů TOP 09 položil přítomným otázku: „Mě zaujal příspěvek našeho lídra pana Vondry, který napsal, že zřejmě došlo k prozření Škody Auto. To se týká článku, který pan Vondra vypotil. Kolega Niedermayer tady řekl, že se někteří politici bojí hájit euro, tak to samé je i se zákazem spalovacích motorů. Málokdo se nebojí říci, že hlavně ty moderní, vysokotlaké, produkují nebezpečné částice, nanočástice. A je to dokonce horší než ty staré, protože to když vdechnete, tak je z plic můžeme dostat, ale tyhle nové nanočástice způsobují rakovinu. Když se to začalo zveřejňovat, tak se říká, že na oxidy dusíku jsou v Německu odhady zhruba na 10 000 úmrtí lidí ročně, kdežto úmrtí na pevné částice, které produkují spalovací motory, jsou 60 000. Vniká to do plic, způsobuje to respirační onemocnění. Moje otázka tedy je, když náš lídr obhajuje spalovací motory, zda my najdeme odvahu říkat ta rizika. Spalovací motory zejména ve městech jsou velkým problémem. Varšava 1. ledna tohoto roku, když se nebudu dívat na západ, ale na východ, tak udělala emisní zónu na 37 kilometrech čtverečních a jde příkladem zemím, které jsou na tom jako my a které se nebojí omezení vjezdu spalovacích motorů do měst. Je to jediné řešení, jak ochránit obyvatelstvo,“ uvedl člen TOP 09.

Jestli zaspíme, už se neprobudíme

Odpověděl Luděk Niedermayer. „Pokud nebudeme rychle něco dělat, tak děti nečeká tak dobrá doba, jako žijeme my, a těžko se odhaduje, co bude,“ začal s odkazem na životní prostředí. A hovořil o emisích a jejich zdrojích. „Zemědělství a lesnictví. Tam se něco malého děje, ale není to ideální. Úniky přes emisní povolenky jsou také velké, ale snížilo se to o 60 procent od roku 1990. Třetí sektor jsou budovy a doprava a tam je snížení o 40 procent. Pokud bychom se shodli, že nechceme komplikovat život vlastníkům aut, tak budou dále spalovací motory a vyprodukuje se více emisí, takže bychom se museli pobavit, kde bude emisí méně. Budovy, to je jedno z nejdražších opatření. Má to přínos, když investici uděláte, ale je to darda. Výměna v dopravě je tedy nutná. Tlak na podniky, které jsou v průmyslovém byznysu, který spotřebovává energie, je opravdu velký,“ uvedl. 

Auto jako žárovka

„U dopravy je problém, že ji nedokážeme točit na kolech, na železnici. Navíc jezdíme většími a těžšími auty. Pro mě je jasné, že tu máme už technologii, která to vyřeší. Já každý měsíc jezdím svým volkswagenem 620 kilometrů do Bruselu,“ vyznal se europoslanec obhajující svůj post ze spokojenosti se svým elektromobilem.

„Trvá mi to o dvacet, možná třicet minut déle než bez přestávky. Navíc nejsou zdaleka všechny automobilky, které by chtěly pokračovat ve spalovacích motorech. Já jsem s automobilkami, myslím, v docela dobrém kontaktu,“ konstatoval. A dal najevo, že za elektromobily nevidí náhradu, pokud jde o „bezuhlíkovou“ ekonomiku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ještě , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMivoj , 06.05.2024 9:25:45
někoho překvapí proč zločince spolu nikdo nechce,, Každý slušný se blbu štítí jako prašiviny,,

|  18 |  0

Další články z rubriky

„Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

20:57 „Přestaňte se honit za přízraky Putina.“ Verze Fialy o žháři vyslaném Rusy zpochybněna

Bylo Česko terčem ruských tajných služeb, které chtěly prostřednictvím španělsky mluvícího cizince z…