Kuřák nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu

31.05.2010 10:52

Kuřák za svůj život nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu, říkají odborníci. V průměru na světě zemře v důsledku kouření jeden člověk každých šest vteřin.

Kuřák nashromáždí v plicích 3,5 kilogramu dehtu
Foto:
Popisek:

Tabák totiž zabije víc než pět milionů lidí za rok. Je také zodpovědný za úmrtí jednoho dospělého z deseti. Až polovina současných kuřáků nakonec zemře na nemoci zaviněné tabákem.
   
Dnes (31.5.) se koná Světový den bez tabáku. Ten má pomoci přestat kouřit těm, kteří přestat chtějí, ale zatím se jim to nedaří. Takových kuřáků je podle odborníků asi 70 procent.
   
Při příležitosti Světového dne bez tabáku se konají různé osvětové akce. Třeba v pražské Ústřední vojenské nemocnici se dnes představí Centrum pro závislé na tabáku, jež zahájilo činnost jako akreditované pracoviště letos v lednu. Zároveň bude tento den od 10:00 do 16:00 v atriu nemocnice otevřena poradna pro ty, kteří chtějí skoncovat s kouřením, a pro všechny, které zajímají fakta o škodlivosti kouření.
   
Zájemci z řad kuřáků si budou moci nechat provést a vyhodnotit test nikotinové závislosti či změřit pomocí speciálního přístroje obsah oxidu uhelnatého ve výdechu. Poradna nabídne i odborné konzultace léčby závislosti na nikotinu a doporučí specializované pracoviště.
   
Mezi několika tisíci chemikáliemi tabákového kouře je skoro stovka těch, které můžou vyvolat rakovinu. Závislost na tabáku vyvolává nikotin. Při kouření cigarety způsobuje vyplavení dopaminu v mozku, což vyvolává příjemný pocit.
   
Dehet je směs chemických látek olejovité konzistence, vzniká při tepelném rozkladu organických látek. Obsahuje spoustu jedovatých látek, z nichž jich řada vyvolává rakovinu.
   
Oxid uhelnatý je jedovatý plyn, vzniká mimo jiné při nedokonalém spalování tabáku. Vytěsňuje kyslík z vazby na červené krvinky, takže znemožňuje jeho přenos do tělesných tkání. Kyslík se tak v dostatečném množství nedostává do životně důležitých orgánů.
(mb,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…