Proč se odmítla sněmovna ve středu zabývat projektem IZIP, nebo jak si stojíme v reformách ve vztahu k okolním státům a jak nás mezinárodní organizace hodnotí? Na to se například premiéra Petra Nečase tázali ve čtvrtek poslanci při interpelacích.
„Pohled mezinárodních institucí je veskrze pozitivní,“ odvětil Nečas poslanci z ODS, který chtěl vědět, zda si Česko vede dobře v době, kdy se Evropa stále potýká s ekonomickou a hospodářskou krizí.
„Pohled zahraničních institucí můžeme brát jako zpětnou vazbu a to bez ohledu, zda my sami jsme s reformami spokojeni nebo ne. Mezinárodní měnový fond uznává, že od loňského roku došlo k významnému pokroku při řešení střednědobých fiskálních problémů a potvrzuje, že další kroky vlády tímto směrem jsou oprávněné.“ odvětil Nečas.
"Mezinárodní měnový fond České republice doporučuje uzákonění fiskálních pravidel či vytvoření národní rozpočtové rady, což by mohlo pomoci vzniku fiskálních deficitů z důvodu existence volebního cyklu zamezit. Jsou to mimochodem věci, které vláda má ve svém programu a které prosazuje," řekl také.
Ratingová agentura Moody's podle něj navíc schvaluje opatření české vlády na výdajové a příjmové stránce. "Podle agentury to znamená pozitivní zprávu pro hodnocení českých úvěrových závazků. Zpráva agentury uvádí, že má Česká republika silné základy, potvrzuje důležitost pokračování reforem. Moody´s tedy chválí vládní snahu provádět odvážné fiskální úpravy, aby bylo dosaženo rozpočtové cíle snížení schodku i přes zpomalení hospodářského růstu,“ zdůraznil Nečas.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb