Nový Jičín: Odešla významná osobnost města Václav Ptáček

21.11.2011 13:30 | Zprávy

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v pátek 18. listopadu 2011 ve věku 81 let čestný občan města Nového Jičína, vynikající sbormistr, zakladatel dětského pěveckého sboru Ondrášek, dlouholetý spolutvůrce a dirigent smíšeného pěveckého sboru Ondráš, skladatel, upravovatel lidových písní, pedagog, bravurní muzikant, klavírista a varhaník, dlouholetý člen Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína, středoškolský profesor pan Mgr.Václav Ptáček.

Nový Jičín: Odešla významná osobnost města Václav Ptáček

Václav Ptáček se narodil 8. září 1930 v Novém Jičíně v rodině státního zaměstnance. První problémy zásahu státní moci ho zastihly v osmi letech, v září roku 1938, kdy musel s rodinou Nový Jičín opustit. Další přišly v roce 1948, kdy  z politických důvodů málem nesměl složit maturitu na novojičínském reálném gymnáziu. Nakonec se mu přece jen podařilo dosáhnout vysokoškolského vzdělání. Nejdříve v letech 1949-1952 absolvoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, tenkrát Univerzity J.E.Purkyně, obor čeština - hudební výchova, poté v letech 1964-1969 Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kde si vzdělání rozšířil v hudební výchově, sólovém klavíru a zpěvu.

Již v době brněnských studií jako žák legendárního Františka Lýska pomáhal v jeho proslulém Brněnském dětském sboru a úzký vztah k dětským pěveckým sborům ho neopustil po celý život. V Novém Jičíně pak dlouhá léta působil jako profesor na zdejší střední pedagogické škole, od roku 1963 až do jejího zrušení. Jak známo, Václav Ptáček v pěveckém sboru Ondráš jako zástupce uměleckého vedoucího pomáhal Ervínu Bártkovi v jeho úsilí vytvořit z amatérského pěveckého sdružení renomovaný sbor uznávaný vysokou profesionalitou doma i za hranicemi. Sám osobně pak v roce 1967 založil jiný fenomén novojičínského hudebního života dětský pěvecký sbor Ondrášek.

Nepominutelnou součásti životního díla Václava Ptáčka byla hudební tvorba,  zasahující do mnoha žánrů. Od úprav lidových písní, přes sborové skladby,  zhudebněné texty Jaroslava Seiferta, texty novojičínského básníka Jaroslava Merendy až po jeho závažnou a velmi významnou tvorbu pro děti. Opomenout nelze hudební tvorbu Václava Ptáčka k televizním pořadům. Známé jsou rovněž Ptáčkovy kompozice v oblasti populární hudby. Vynikající klavírista inklinující k jazzu, skvělý korepetitor, člověk všestranného záběru kulturního dění. Z období po roce 1990 vzpomeňme úzkou spolupráci s nově vzniklými novojičínskými uměleckými soubory, především Žákovským orchestrem Základní umělecké školy v Novém Jičíně umělecké vedoucí Boženy Varajové či Sextetem Pavla Štůly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: novy-jicin.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

22:08 Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

Tvorbu čtyř sochařů a tří sochařek představuje tradiční letní výstava ve Zbrašovských aragonitových …