David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické

05.07.2025 18:05 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o návrhu vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyen

David (SPD): Hlasování se očekává do značné míry symbolické
Foto: Archiv Ivana Davida
Popisek: Ivan David

Zákonodárci EU podporují hlasování o nedůvěře proti von der Leyenové, píší různá média Dodejme, že jen někteří, což je stěží pochopitelné. Pověst předsedkyně Evropské komise byla vážně poškozena probíhajícím skandálem s vakcínou proti Covidu-19, zvaným Pfizergate. To je zpráva, která se šíří dokonce i mainstreamem.

Členové Evropského parlamentu budou příští týden hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové s odůvodněním jejího odmítnutí sdílet podrobnosti o kontroverzní dohodě o vakcíně proti Covidu-19 v hodnotě několika miliard eur, uvádí několik zpráv v médiích. Návrh, který předložil rumunský europoslanec Gheorghe Piperea, je naplánován na projednání 7. července a následné hlasování se bude konat 10. července během plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, informoval ve středu např. server EuroNews.

Von der Leyenová byla obviněna z nedostatku transparentnosti a špatného hospodaření během pandemie, konkrétně kvůli svému odmítnutí zveřejnit textové zprávy, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o smlouvě na miliony vakcín proti Covidu-19 v roce 2021. Tento krok navazuje na rozhodnutí Soudního dvora EU, který shledal, že Evropská komise neposkytla věrohodné odůvodnění pro nezveřejnění textů.

„KOMISE NEMŮŽE POUZE KONSTATOVAT, ŽE POŽADOVANÉ DOKUMENTY NEMÁ K DISPOZICI, ALE MUSÍ POSKYTNOUT VĚROHODNÁ VYSVĚTLENÍ,“ rozhodl soud v květnu. Odmítnutí sdílet zprávy, a to i po soudním příkazu, ukázalo „pokračující vzorec institucionálního rozpínání, demokratického ignorování a eroze důvěry veřejnosti ve správu Unie,“ argumentoval minulý měsíc Piperea.

Anketa

Žije se vám lépe, než před čtyřmi roky?

4%
96%
hlasovalo: 18069 lidí

Navzdory shromáždění požadovaných 72 podpisů k zahájení návrhu se očekává, že hlasování bude do značné míry symbolické. K jeho schválení je zapotřebí dvojí většiny: návrh musí podpořit dvě třetiny odevzdaných hlasů, což představuje většinu ze 720 křesel Parlamentu. Piperea uznal malou pravděpodobnost, že jeho návrh projde, ale popsal jej jako „klíčovou příležitost pro konstruktivní a podloženou kritiku předsedkyně Ursuly“.

Evropská lidová strana (EPP), kterou vede von der Leyenová, a další centristické frakce, které tvoří současnou parlamentní většinu, naznačily, že návrh nepodpoří, a to i přesto, že někteří členové vyjádřili frustraci z pokryteckého postoje Komise k transparentnosti.

Pokud by návrh uspěl, celá Evropská komise by musela rezignovat, což by vedlo k jmenování 27 nových komisařů. Jediný případ, kdy EK hromadně rezignovala, byl v roce 1999 za prezidenta Jacquese Santera uprostřed korupčního skandálu.

Poslední podobný návrh, podaný proti bývalému předsedovi Komise Jeanu-Claudu Junckerovi v roce 2014 kvůli obviněním z daňových úniků, Europarlament velkou většinou zamítl.

Nu, uvidíme, jak budou hlasovat naši europoslanci, zejména ti z vládních stran, kteří se snaží tvářit vůči politice „královny Ursuly“ kriticky…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.