Pokuty podle majetku? Lidé říkají ano

05.09.2010 8:26

S vyššími pokutami pro bohaté řidiče souhlasí téměř dvě třetiny Čechů. Vypývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP.

Pokuty podle majetku? Lidé říkají ano

Více jak čtyři pětiny české populace je toho názoru, že „bohatším" řidičům nečiní maximální výše pokut za dané dopravní přestupky žádné problémy.

Většina respondentů se rovněž domnívá, že vyšší pokuty by mohly majitele luxusních vozů přimět k většímu respektování dopravních předpisů.

Trabant ať platí míň než Mercedes

Podle nadpoloviční většiny veřejnosti není spravedlivé, když za stejný dopravní přestupek musí zaplatit méně majetný řidič stejně vysokou pokutu jako majitel luxusního vozu.

Většina veřejnosti je rovněž pro to, aby policie mohla zjišťovat majetkové poměry provinilých řidičů.

Většina dotázaných přitom zastává názor, že stanovení výše pokut podle majetkových poměrů řidiče neznamená  narušení ústavou dané rovnosti lidí před zákonem.   

Bártův návrh v Česku zabral

S návrhem vyššiho postihu majetných řidičů přišel ministr dopravy Víta Bárta. Cílem návrhu je podle jeho slov zabránit dobře situovaným a agresivním řidičům chovat se na českých silnicích jako na divokém západě.

Jak ukazuje exkluzivní průzkum společnosti SANEP, většina veřejnosti se jednoznačně s názorem ministra dopravy ztotožňuje. Podle serveru První zprávy zjevně převládá  názor, že dopravní předpisy nedodržují zejména „majetní" řidiči v luxusních vozech .

Důvodem k takovému chování může být i současná "omezená" výše pokut, která nemusí některým řidičům činit takové problémy jako méně majetným majitelům vozů.

Právě tento pohled na daný problém patrně vede 62,1% dotázaných k závěru, že by se výše pokuty měla odvíjet nejen od daného dopravního přestupku, ale i od majetkových poměrů provinilého řidiče.  Obdobně tento systém platí například ve Švýcarsku a Finsku.

Celou zprávu agentury SANEP najdete ZDE
Pokuty podle Bárty: Ekonom si klepe na čelo, expertům se to líbí
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…