Víme, kam má namířeno Radek John. Jde o policii

11.07.2011 18:34

VÍME PRVNÍ Předseda Věcí veřejných Radek John je poté, co opustil post vicepremiéra a předsedy Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí, poslancem bez funkce. Není ani členem žádného sněmovního výboru. Jako předseda koaliční strany by nyní měl získat funkci šéfa některého ze sněmovních výborů.

Víme, kam má namířeno Radek John. Jde o policii

Podle informací ParlamentníchListů.cz je jednou z možností, že se Výbor pro obranu a bezpečnost rozdělí na dvě části, přesněji řečeno na dva výbory. Jeden, který by byl příslušný k rezortu obrany, a druhý, který by měl v kompetenci otázky vnitřní bezpečnosti spojené s ministerstvem vnitra. Exministr vnitra John by šéfoval právě výboru, který by měl v kompetenci kontrolu vnitra, tedy zejména problematiku policie. Informaci potvrdily ParlamentnímListům.cz dva zdroje z ODS a jeden z Věcí veřejných.

Sledovali jsme téma: vládní krize 

Jedna z možných variant

„Je logické, že by měl mít předseda koaliční strany důstojnou funkci, v níž by naplňoval protikorupční program Věcí veřejných," řekl ParlamentnímListům.cz vysoce postavený člen Věcí veřejných.

Personálie ve Věcech veřejných:
Bárta chce vést poslanecký klub VV. I když ho bude stíhat policie

Naprosto nezávisle tuto informaci potvrdil redakci ParlamentníchListů.cz i vysoce postavený člen ODS s tím, že je to možná, i když zatím nestvrzená varianta. „Je to jedna z možných variant, o které se hovoří, ale není rozhodnuto," řekl redakci další člen vedení ODS.

V současnosti je předsedou Výboru pro obranu a bezpečnost exministr vnitra František Bublan z ČSSD. V případě, že by byla stvrzena dohoda na vzniku dvou nových výborů, záleželo by na tom, kterého z dvou dotyčných výborů by se stal členem. S ohledem na jeho zaměření by se spíše jednalo asi o výbor týkající se vnitra, čímž by ale přišel o předsednické křeslo, které by připadlo Johnovi.

Exministr vnitra

Radek John byl 13. července loňského roku jmenován ministrem vnitra v nové Nečasově vládě s tím, že jeho prioritami bude omezení korupčního prostředí na daném ministerstvu a boj proti extremismu. Na konci prosince 2010 pak prosadil odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů. 24. ledna 2011 jmenoval do funkce nového policejního prezidenta Petra Lessyho. Kolem policejního prezidenta vznikla mezi ODS a VV přestřelka.

SLEDUJEME téma policejní prezident

Dne 11. dubna 2011 premiér Petr Nečas předal prezidentu republiky návrh na jeho odvolání z vlády. Po dohodě v koalici ho 21. dubna prezident z funkce ministra vnitra odvolal a nahradil ho bezpartijní Jan Kubice. Po odvolání z funkce ministra vnitra 21. dubna 2011 zůstal v kabinetu na pozici místopředsedy vlády. 27. dubna byl zřízen Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí, jehož předsedou se stal.

V květnu 2011 se pro neshody s premiérem Nečasem, především v personální politice svého úřadu a pro nedostatečný pocit podpory v boji proti korupci, rozhodl odejít z vlády a nabídl předsedovi vlády rezignaci. Ten ji 17. května přijal a prezident republiky pak 20. května místopředsedu vlády odvolal. Na konci května byl John zvolen staronovým předsedou Věcí veřejných.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

7:11 Průlom. Vitásková se po letech blíží k vítězství

Ústavní soud zrušil rozhodnutí obecných soudů, které bývalé předsedkyni Energetického regulačního úř…