Jana Hamplová po atentátu na Fica: Ani Hitler by se nestyděl. Kdo nehajluje, smí být zabit

16.05.2024 6:00 | Rozhovor

Fanatismus, za který by se nestyděl ani Hitler, může vést k takovým koncům. To řekla ParlamentnímListům k pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. „Zfanatizovaní lidé považují vraždu nepohodlných, neposlušných, tedy obrazně řečeno ‚nehajlujících’ lidí evidentně za něco zcela normálního, dokonce správného,“ uvádí.

Jana Hamplová po atentátu na Fica: Ani Hitler by se nestyděl. Kdo nehajluje, smí být zabit
Foto: Screen Youtube
Popisek: Postřelený Robert Fico

Paní senátorko, častokrát jste mluvila o politické nenávisti a nesvornosti. Jak vnímáte útok na slovenského premiéra Roberta Fica?

Především bych chtěla říct, že přeji Robertu Ficovi z celého srdce dostatek sil, nezbytného štěstí a umu lékařů, aby pokus o vraždu bez následků přežil. To je teď to nejvíce podstatné. Hned druhé, a to neméně podstatné, je ale uvědomit si, proč k této situaci došlo… Může za to současná garnitura politiků, kteří se hlasitě označují za demokraty a bijí se v prsa, jak jsou oni a ti jediní nejlepší, ale přitom jsou novodobými diktátory se vším nejhorším, co k pojmu diktatura patří. Jak se to projevuje? Když někdo neopakuje jejich jediné pravdy, když si jim dovolí oponovat nebo vyslovit jiný názor, označí ho za nepřítele, uráží ho dehonestujícími označeními a přívlastky, spolu se sloužícími médii na dotyčného pořádají doslova mediální hon, snaží se ho ničit profesně, zkrátka dělají vše proto, aby tohoto člověka nenáviděli, a to nejhorší si o něm mysleli i další lidé…

Vyvolávání až hysterické nenávisti vůči nepohodlným lidem, kteří se nebojí novodobým ideologiím a „jediným správným názorům“ postavit, se tak stalo běžnou věcí, a je to trend v celé EU. Dokonce se obávám, že za tím stojí velké peníze bůh ví odkud, kterými se bohatě dotují ti, již tu nenávist cíleně vyvolávají. Tento novodobý fanatismus, kdy lidé nakonec bezmyšlenkovitě opakují ty donekonečna omílané „pravdy“ jako jediné správné, tedy fanatismus nenávisti a manipulace vůči ideologicky nepohodlným, za který by se nemusel svého času stydět ani Hitler, ani soudruzi, kterým lidé nakonec posílali archy s podpisy žádající popravu Milady Horákové, může vést k tomu, čeho jsme byli včera svědky. Že někdo vezme zbraň a jde vraždit, protože obraz Roberta Fica jako hrozby, zločince a nebezpečí pro Slovensko byl tak cíleně vytvářen a podporován těmi nezvolenými, že onen vrah v podstatě realizoval jejich výrok „uděláme všechno pro to, aby Fico nevládl“. Může být „tím vším“ i vražda? Včera jsme dostali odpověď – ano.  Druhý pocit, který upřímně přiznám, byl pocit strachu.  Za poslední tři roky jsem dostala desítky výhrůžek o kudle v zádech, zastřelení nebo že mě srazí auto, pokud nezměním názory nebo se nevzdám mandátu senátorky – ale až včera mi došlo, že tyto šílené výhrůžky nemusí být jen řeči, a to, že jsem vždy na Václavském náměstí měla vedle sebe osobní ochranku, která monitorovala okolí kolem mne, nebylo vůbec zbytečné. Šílená doba.... 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Kde na své plány chcete brát finance?

Vy pořád jen říkáte, jak byste navyšovaly tu a tam rozpočty, platy, sociální dávky atd. To je sice hezké, ale proč už neříkáte, kde na to brát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naaranžované? U Trumpa? Historik Fidler krotí teorie. A připomíná minulost

14:01 Naaranžované? U Trumpa? Historik Fidler krotí teorie. A připomíná minulost

„Záměrně minout hlavu a trefit horní část ušního lalůčku u tak impulzivní osoby, jako je Donald J. T…