„ČR zná svou globální povinnost“. Pavel v OSN slíbil poslat miliony do Zeleného fondu

18.09.2023 19:35 | Monitoring

Prezident Petr Pavel promluvil na summitu OSN o udržitelném rozvoji v New Yorku. Stanovené cíle se podle jeho názoru plnit nedaří. K příčinám patří covid-19 i ruská agrese na Ukrajině. Ta má podle jeho slov „katastrofální následky“. Česká republika zná svou globální povinnost, řekl Pavel a potvrdil český závazek do Zeleného klimatického fondu.

„ČR zná svou globální povinnost“. Pavel v OSN slíbil poslat miliony do Zeleného fondu
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Petr Pavel před Českým rozhlasem ve výročí invaze z roku 1968

Prezident Petr Pavel přednesl svůj projev na summitu Sustainable Development Goals (SDG) jakožto mluvčí 46 zemí i partnerů z mezinárodních organizací, občanských společností a soukromého sektoru – takzvaných Pathfinders, kteří se zavázali k podpoře cílů udržitelného rozvoje v oblasti míru, spravedlnosti, inkluze a rovnosti. Cíle, které si OSN vytyčila, se podle jeho názoru příliš plnit nedaří. „Bohužel, cesta k jejich naplnění je ve velkých nesnázích. Po pandemii covidu-19 momentálně čelíme katastrofálním následkům ruské agresivní války na Ukrajině,“ uvedl prezident.

Válka na Ukrajině podle Pavla globálně ovlivňuje plnění stanovených cílů a vede jak k potravinové, tak energetické krizi: „Tato válka způsobuje nejen obrovské lidské utrpení, ale také rozsáhlou potravinovou a energetickou krizi. Ruská agrese proti Ukrajině má přímý dopad na plnění cílů udržitelného rozvoje, a to nejen v nejvíce postižených oblastech, ale i v celosvětovém měřítku.“

I z toho důvodu připomněl důležitost míru a spravedlnosti, jež jsou spojeny i s rozvojem, životním prostředním a klimatem. „Musíme naléhavě poukázat na vazbu mezi mírem, bezpečností, rozvojem, klimatem, životním prostředím a lidskými právy a také klást větší důraz na mír, spravedlnost a silné instituce. Nikdo nesmí být ponechán stranou,“ zdůraznil Pavel.

Pavel také potvrdil závazek České republiky v hodnotě přesahující částku 90 milionů korun do Zeleného klimatického fondu. „Česko si je plně vědomé své globální zodpovědnosti. Zavazujeme se přispět částkou čtyř milionů dolarů do Zeleného klimatického fondu v období let 2024 až 2027,“ sdělil prezident. Závazek vláda České republiky přislíbila obnovit na summitu COP 27 v Egyptě v roce 2022, informovala ČTK.

Summitu se účastnil i ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský (Piráti). „Zahraniční politika Česka je po letech opět jednotná a její představitelé postupují v souladu,“ dal vědět skrze sociální síť X (dříve Twitter) a dodal, že Česká republika by měla být vnímána coby ambiciózní hráč.

 

 

Celkem 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDG) představují program rozvoje na 15 let – mezi lety 2015 a 2030. Na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN a oficiálně ji schválil summit OSN 25. září 2015 v New Yorku v dokumentu Přeměna našeho světa: Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 (Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development). Navazovala na agendu Rozvojových cílů tisíciletí (Millennium Development Goals, MGD).

Pavel by se měl v USA účastnit hned několika dalších jednání. Setkání je naplánované s prezidentem Jihokorejské republiky Jun Sok-jolem nebo gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim. V nadcházejících dnech promluví na Valném shromáždění i při debatě na zasedání Rady bezpečnosti OSN k válce na Ukrajině.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…