Vávra se v rozhovoru „přiznal“, že je vlastenec. Dodal, že se o tématu chystá napsat článek, protože když někdo řekne, že je vlastenec, tak to v podstatě znamená, že je volič SPD, a jedná se už o pejorativní označení. „Má to pejorativní konotace pro pár lidí v Praze. Prostě, když pojedu do Kostelce, tak tam si myslím, že 90 % lidí si pod tím nepředstaví nic špatnýho. Představujou si to tady novináři v Praze, a když se řekne vlastenec, tak se jim vybaví Ortel,“ říká Vávra. Dodává, že tématu se věnoval při výzkumu pro svou hru a tvrdí, že podle něj bylo husitské povstání z velké části národní vzdemutí proti Němcům. Dodává, že necítí nějakou nenávist vůči Němcům, ale ve hře toto pnutí ztvárnil.
Ale když se o tom prý bavil s mladými historiky, tak ti mu tvrdili, že slova jako národ tehdy ani neexistovala. „Maj normálně vymytou hlavu od někoho, protože když se podíváš, tak Jan Hus kázal z dnešního pohledu jasně vlastnecký věci, František Šmahel o tom napsal celou knížku.“ A dodal, že i v anglických knihách se píše, že Čechy jsou jedna z prvních zemí, kde došlo k národnímu uvědomění. I tehdejší kronikáři prý psali věci podobné dnešním vyjádřením. „Ty lidi si to uvědomovali, bylo to definovaný jazykem, bylo to definovaný kulturou, bylo to definovaný hranicema, bylo to definovaný tradicema, dědictvím,“ říká herní vývojář. „Mně se prostě tady líbí. Jako spousta věcí mi tady vadí, třeba architektura moderní, sádrokartony, plasťáky, youtubeři a tak, ale ta česká povaha, krajina, dědictví, tradice, kultura, a kulturou nemyslím operu, ale pivo, Kabáty, Svěráka, Járu Cimrmana, všechen ten souhrn, co nás definuje, český humor, tak to je něco, co stojí za to udržet a posouvat dál. To je podle mě vlastenectví.“
Hovořil i o Zdeňku Bakalovi, který byl ve vývojářském studiu Warhorse investorem. „Prostě to byl byznys. Někdo nám je dal. Ve skutečnosti se nám s ním dělalo dobře,“ říká Vávra a dodává, že Bakalu osobně viděl asi jen třikrát. Ocenil, že si Bakala nechal věci vysvětlit a do projektu jim „nekecal“. Že s kontroverzním miliardářem spolupracoval, mu prý ani moc nevyčítali. „Mně jako přijde, že ty jsou jako absu... Já jsem se o to i zajímal, a furt jsem nepochopil, co je ten strašnej zločin. Mně přijde, že si spíš ty politici, co za to můžou, tak to teďka sváděj na někoho jinýho. Kdyby za to měl někdo pykat, tak spíš ten, kdo to prodal, ne kdo to koupil, když už teda. A kdo to prodal, kdo byl předseda vlády a ministr financí, a komu to prodal? Dotáhla se tady nějaká takováhle kauza do konce? David Rath, směšnej čučkař. Tady se něco furt hrotí, ale ve skutečnosti maj všichni máslo na hlavě a jenom se ukazuje prstem, ale všichni vědí, že se nemůže nic stát, protože kdyby se něco začalo řešit, tak ta nitka povede hlavně k nim. Já myslím, že jsou tady mnohem horší problémy než tohleto.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková