„Kdy zveřejníte toto?“ Poplach s návratem covidu v ČR dopadl úplně jinak

04.09.2023 19:45 | Analýza

Nečekaně varovná je aktuální zpráva Světové zdravotnické organizace, že v srpnu prudce narostl počet nových nahlášených případů covidu-19. „Covid-19 ve své dnešní podobě by měl již být považován za běžnou virózu,“ netrápí se varováním WHO cévní lékař Vladimír Čížek. Imunoložka Krátká v souvislosti s tím ale vyzdvihla jiné zásadní otázky jako jsou nežádoucí účinky vakcín, čistota jejich složení a předně se ptá, kdy budou konečně zveřejněny výsledky očkování u těhotných žen.

„Kdy zveřejníte toto?“ Poplach s návratem covidu v ČR dopadl úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19

Přesně před půl rokem uspořádala iniciativa Inovace republiky odborné občanské fórum Česká cesta z covidu. Cílem fóra bylo diskutovat zkušenosti, ověřená data a vyhodnocovat dění, ke kterému pořád chybí reflexe z mediálního i politického prostředí. O své zkušenosti se dělili a se svými poznatky z předchozích tří let se svěřovali lékaři různých oborů. Z valné většiny se jednalo o odborníky, kteří v dobách covidového temna upozorňovali na nesmyslnost nejrůznějších zákazů a přijímaných opatření. Jejich vystoupení vzbuzovalo dojem, že covid už bude pro příště jen tématem minulosti.

Uplynulo však šest měsíců a Světová zdravotnická organizace (WHO) přichází s varováním. Upozorňuje, že celkově bylo v srpnu – konkrétně od 31. července do 27. srpna – nahlášeno více než 1,4 milionu nových případů covidu-19 a více než 1800 úmrtí. Ve srovnání s předchozím 28denním obdobím došlo k 38procentnímu nárůstu případů, ale zároveň i k 50procentnímu poklesu úmrtí. Zároveň podotýká, že reálně bude případů daleko více. Kvůli poklesu testování prý nahlášené případy neodrážejí reálnou míru infekce.

Starosti dělají opakované covidy u očkovaných

Imunoložku Zuzanu Krátkou však tato zpráva WHO ponechává zcela klidnou. „Pokud něco sleduji, tak jsou to pravidelná hlášení Státního zdravotního ústavu (SZÚ), ze kterých se dozvím, co nového je ve světě a jaký vliv to má na Českou republiku. Začínáme čtvrtý podzim s covidem a třetí sezonu s kampaní zaměřenou na očkování proti covidu. Epidemiologická situace už je optimistická. Jisté je, že chybějící slizniční imunita způsobí, že očkovaní lidé dříve či později covid prodělají. Tvrdit jim, že vakcína je ochrání před nemocí, je hloupost,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zuzana Krátká.

„Neočkovaní lidé již infekci většinou prodělali jednou či dvakrát, ale i oni potřebují pravidelný kontakt s virem, aby si ji udrželi, což se v normálně fungujícím světě bez roušek děje zcela přirozeně. Malou dávku viru nezaznamenáme a přitom pro aktivaci imunity může postačit. S větší dávkou viru proděláme reinfekci, která mívá – obdobně jako u jiných nemocí – slabší průběh než infekce první. Jsem smířená s tím, že ani očkování, ani prodělání nemoci neposkytuje stoprocentní ochranu a virus tedy bude dál kolovat v populaci. Starosti mi dělají opakované covidy u očkovaných, které svědčí spíše pro nějaký problém s jejich imunitou,“ přiznává spoluzakladatelka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…