„Lidé by měli vědět, na co platí daně,“ řekla o dlouhodobě nezaměstnaných. Teď se jí zbavují

27.07.2023 4:46 | Kauza

„Pokud jsem od samotného prvopočátku vyslovila názor, že organizační změna je s cílem zbavit se mě, veřejné prohlášení pana primátora toto bez nejmenších pochyb potvrzuje!“ To napsala k výběrovému řízení na obsazení pozice šéfa odboru sociální péče vedoucí odboru sociálně-právní ochrany dětí Ivana Šťastná. Sociálními problémy na Magistrátu města Ústí nad Labem se zabývala desítky let, byla k médiím dost otevřená a nyní se jí rozhodlo vedení zbavit. Šikanózní jednání vůči ní však primátor Petr Nedvědický odmítá.

„Lidé by měli vědět, na co platí daně,“ řekla o dlouhodobě nezaměstnaných. Teď se jí zbavují
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Z Předlic, části Ústí nad Labem, se stalo romské ghetto. Domy tam opravuje a pak v pronajatých bytech vybírá nájemné Boris Rudý

Anketa

Je Česko světová špička v dopravě a obraně, jak tvrdí premiér Fiala?

2%
98%
hlasovalo: 24677 lidí

Ke konci roku 2021 sdělila ParlamentnímListům.cz Ivana Šťastná, tehdy ještě vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, že někteří lidé v regionu žijí bez práce již téměř třicet let. Sestavila takzvanou top 25, tedy pětadvacítku těch, kdo jsou bez práce na dávkách nejdéle. K tomu nám sdělila částku v roce 2020 vyplacených peněz na dávkách za ústecký okres. „Je to tak strašné číslo, že by lidé měli vědět, na co platí daně,“ řekla ParlamentnímListům.cz.

Pravda o dávkách

Dlouhodobě nezaměstnaní mají z velké části základní vzdělání, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání. Úřad práce takzvanými pobídkami podporuje obory jako zedníci, tesaři, pokrývači a další podobné profese. „To jsou ale profese, kde je třeba odborného vzdělání v oboru. Je tedy zcela zřejmé, že lidé, kteří mají jen základní, nebo dokonce vůbec žádné vzdělání, práci nalézt rozhodně nemohou a bude třeba činit speciální opatření, aby se i oni zapojili do pracovního procesu, nepracovali takzvaně načerno, a ještě pobírali štědré dávky,“ dodala tehdy.



Už v roce 2019, kdy o problémech promluvila do médií, se toho chytil šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, když napsal: „Šťastná potvrzuje realitu a říká podobné věci o nepřizpůsobivých, jako říkáme my. Stát podle ní podporuje lenost a zneužívání sociálních dávek... Zaměstnavatelé zoufale hledají pracovní síly a nabízejí řadu míst pro pomocné dělníky, uklízeče, ruční baliče či pomocníky v zahradnictví, tedy pro osoby zcela bez vzdělání, ale přesto se spousta lidí poflakuje doma a pobírá dávky.“

Nešťastná Šťastná

Zhruba před dvěma lety stály vedle sebe na Magistrátu města Ústí nad Labem dva odbory. Odbor sociálních služeb (OSS) a odbor sociálních věcí (OSV). Z podnětu vedoucí odboru sociálních věcí rady města se název odboru sociálních věcí změnil na odbor sociálně-právní ochrany (OSPO). Tento nový název jasně vymezoval kompetence náležející do výkonu státní správy v přenesené působnosti. Usnesením městské rady v Ústí ze začátku června byly oba odbory sloučeny do nového odboru sociální péče s účinností k 1. 9. Šéfka OSV Šťastná se zrovna nacházela na dovolené a byla z toho vyloženě nešťastná. Esemeskou jí to sdělil tajemník magistrátu Miloš Studenovský. Aby bylo jasno, v Ústí nad Labem vládne hnutí ANO – primátor Petr Nedvědický a jeho první náměstek Tomáš Vlach – s SPD – dalším náměstkem je Bohumil Ježek – a přeběhlíci.



„Zírala jsem na tu zprávu a vůbec jsem nic nechápala. Pár dní před mou dovolenou jsem oznamovala panu tajemníkovi, že poradce pana ministra práce a sociálních věcí mi oznamuje, že jsem se stala členkou expertního týmu pro novou legislativu v oblasti náhradní rodinné péče. Zákon by měl nabýt účinnosti 1. 1. 2024. Asi za hodinu, když se mi trochu uklidnilo srdce a klesl mi tlak, napsala jsem panu tajemníkovi: Předpokládám, že s cílem se mě zbavit, že? Odpověď: ‚To nemohu komentovat.‘ Jak vypadala má dovolená, pokažená touto zprávou, si můžete jen představit. Stres, pláč, léky na uklidnění a neustále jsem si pokládala otázku za co? Za mou letitou práci? Pracovala jsem na úřadu mnoho let a také se mě někteří politici snažili zbavit, ale nikdo z nich mě o práci nepřipravil,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Šťastná.

Hlas z úřadu

A co se dělo dál? Rada města k 1. 9. tedy odvolala vedoucí obou odborů, nicméně pro druhou vedoucí vytvořili místo jinde. „Po dovolené jsem od tajemníka obdržela nabídku na pracovní místo – spisový pracovník provozně-metodického oddělení v kanceláři tajemníka v osmé platové třídě. Po jednatřicetileté službě pro svého zaměstnavatele,“ doplnila Štastná s tím, že jde o šikanózní jednání náměstka Tomáše Vlacha. Ponižující místo odmítla a dostala výpověď z organizačních důvodů.



Ten na naše dotazy neregoval. Jeho nadřízený, primátor Nedvědický, ano. „Žádné vámi popisované jednání vůči paní Šťastné neprobíhalo,“ napsal a odkázal ParlamentníListy.cz na tiskovou mluvčí magistrátu Romanu Macovou. Ostatně tu sehnat na stránkách magistrátu vyžaduje detektivní schopnosti. Zatímco na jiných úřadech najdete mluvčí ihned v příslušné kolonce, zde se skrývá pod kanceláří primátora jako vedoucí jeho kanceláře a tisková mluvčí zároveň.

Výběrové řízení

Mezitím již bylo na stránkách magistrátu vyvěšeno výběrové řízení na šéfa nově sloučeného odboru sociální péče s poměrně rychlým ukončením přihlášek. To proběhlo 24. 7. Ivana Šťastná se ho zúčastnila jen formálně. Předala tam dokument, kde se mimo jiné píše: „Vrcholem všeho je veřejné prohlášení pana primátora Nedvědického v článku, který je k dispozici veřejnosti na internetu, že ‚začal řešit, jak pomocí organizační změny svěřit vedení odboru do jiných rukou‘. Pokud jsem od samotného prvopočátku vyslovila názor, že organizační změna je s cílem zbavit se mě, veřejné prohlášení pana primátora toto bez nejmenších pochyb potvrzuje! Ani pan tajemník a ani pan náměstek Vlach k mé práci neměli, jak veřejně uvedli, žádné připomínky. Pokud měl pan primátor připomínky k mé práci, měl vše řešit zákonným způsobem.“

Ve zmíněném dokumentu, který písemně přes podatelnu adresovala Studenovskému, Vlachovi a dalším, nakonec napsala: „Nejenže jste svým postupem poškodili mé jméno, ale výrazně mi poškozujete zdraví stresem, který v souvislosti s touto kauzou prožívám. Z výše uvedených důvodů považuji výběrové řízení za zmanipulované a neobjektivní a dále se jej neúčastním.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové jedou dál. Rychleji, rychleji. Přiznáno a zdůvodněno

8:04 Rusové jedou dál. Rychleji, rychleji. Přiznáno a zdůvodněno

Rusové na Ukrajině dál postupují. Prý je to i kvůli tomu, že nejvyšší vojenský velitel ukrajinské ar…