„Mírné příznaky. Panika teď zbytečná.“ Lékařka z JAR o variantě omikron

28.11.2021 8:35 odp.

Neobvykle mírné příznaky. Tak hodnotí jihoafrická lékařka Angelique Coetzeeová projevy nové varianty covid-19 omikron, která děsí svět a kterou ona jako první zachytila. Panikaří vlády celého světa zbytečně? „Ano, v této chvíli bych řekla, že určitě. Za dva týdny možná budeme tvrdit něco jiného,“ uvedla. Vědecký poradce vlády Jihoafrické republiky Barry Schoub naznačil, že nová varianta nemusí nahradit variantu delta, o níž víme, že reaguje na vakcíny. Oba odborníky cituje agentura Bloomberg.

„Mírné příznaky. Panika teď zbytečná.“ Lékařka z JAR o variantě omikron
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Lékařka Angelique Coetzeeová

Jižní Afrika má v současné době 3 220 nakažených covidem-19, ale i přestože byla nová varianta odhalena právě zde, nedošlo k žádnému skutečnému nárůstu hospitalizací. Upozornil na to předseda ministerské vakcinologické komise Barry Schoub, v neděli o tom poté informovala televize Sky News.

Anketa

Těšíte se, až se kabinet Petra Fialy ujme vlády?

5%
91%
hlasovalo: 15126 lidí

Schoub uvedl, že případy, které zatím zachytili, byly buď mírné, či střední. „To je dobré znamení,“ uvedl ale s tím, že jde zatím o první dny pozorování, a není tak nic jisté. Schoub však uvedl, že vysoký počet mutací nové varianty omikron destabilizuje virus, což by ho mohlo činit méně schopným, než je současná dominantní varianta delta. Nová varianta by tedy podle profesora Schouba nemusela nahradit deltu, o které víme, že reaguje na vakcíny.

Nedělní shrnutí situace agenturou Bloomberg ZDE.

Odlišné a mírné příznaky

Obdobně jako Schoub pak hovořila i předsedkyně Jihoafrické lékařské asociace Angelique Coetzeeová, která příznaky spojované s novou variantou v této chvíli označila jako odlišné a mírné. Právě ona přitom novou variantu zachytila, a to poté, co se na její kliniku dostavilo velké množství mladých mužů, kteří se cítili unavení. Zhruba polovina z nich nebyla očkována.

„Co z klinického hlediska pozorujeme v Jižní Africe – a připomínám, že já jsem v epicentru dění – je extrémně mírné,“ uvedla příznaky lékařka, že nikoho s touto novou variantou ani nepřijali do nemocnice. „Hovořila jsem i s jinými kolegy a je to u nich stejné,“ dodala.

Na dotaz, zda svět kvůli této variantě panikaří zbytečně, uvedla: „Ano, v této chvíli bych řekla, že určitě. Za dva týdny možná budeme tvrdit něco jiného.“

Omezení cestování

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Její výskyt byl potvrzen kromě afrických zemí také v Hongkongu, Velké Británii nebo Belgii.

A její výskyt je zřejmě hlášen i v Česku. U ženy, která se vrátila z Namibie, potvrdila sekvenační analýza v liberecké nemocnici variantu omikron na 90 procent, řekl v sobotu večer České televizi (ČT) mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Definitivní výsledek bude známý v pondělí, řekl dnes večer ČTK. Původně měl být výsledek známý dnes. Šlo by o první potvrzený výskyt této varianty v ČR. Žena se z Namibie vrátila do ČR přes Jihoafrickou republiku a Dubaj, je v izolaci, očkovaná a má lehký průběh nákazy, oznámil v sobotu Babiš na Twitteru. Podle televize Nova jde o šedesátiletou ženu z Liberce.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu do Česka z pobytu v některých jihoafrických státech minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech. Případné nakažené budou hygienici přednostně trasovat, řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová v ČT.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …