„My nechceme sundat vlajku, my chceme sundat vládu.“ Rajchl to odpálil a odmítl násilí

16.04.2023 15:05 | Reportáž

„Seberte poslední zbytky své cti, uvědomte si, že na to nemáte, a podejte demisi!“ vzkázal českému kabinetu dnes odpoledne z pódia před zaplněným Václavákem advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl. „Už jsme tady!“ skandoval dav na demonstraci proti bídě. Rajchl vypočítával, co „dokázala“ vláda v posledních měsících. Mimo jiné také uvedl: „Dokázali pokřivit právní systém, zavést cenzuru, která tady nebyla od roku 1989, dokázali to, že lidé se bojí říct, co si myslí, aniž by riskovali dehonestaci a ztrátu povolání.“

„My nechceme sundat vlajku, my chceme sundat vládu.“ Rajchl to odpálil a odmítl násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Za obrovského potlesku se zdviženým palcem vcházel Jindřich Rajchl, advokát a předseda strany PRO, na pódium před zaplněné Václavské náměstí za skandování davu: „Už jsme tady.“

„Krásné odpoledne Česká republiko,“ zdravil desítky tisíc lidí Rajchl. Pozdravil všechny, kteří se přišli postavit „Fialové bídě“. „11. března jsme se tady sešli a od té doby proti nám jela kampaň z mainstreamových médií a ze všech stran. Lhal o nás Rakušan, lhali o nás další a snažili se mezi nás vrazit klín. My jsme ale ukázali, že jsme jeden národ, jedna rodina, přišli jste sem a já vám za to děkuji,“ přerušila Rajchla další bouře potlesku. Pozdravil taky všechny, kteří se dívají na demonstraci on-line, a těm, kteří dali fotografií či SMS najevo, že demonstraci podporují. „Dokonce nás prý vysílá Česká televize, pozdravíte je taky?“ zeptal se a náměstí poskytlo patřičnou odezvu.

„Pojďme si vyjasnit pár věcí. Lhali o nás, že chceme násilí, že budou střety s policisty. Jediný střet, který byl vyvolán, způsobil nezákonný zákrok policie na základě přímého pokynu velitele zásahu. Pan Rakušan to ví a vědomě lže,“ poukázal na události, které se staly při minulé demonstraci proti bídě.

Rajchl policistům: „Pojďte s námi!“

Co se týká policistů, Rajchl připomenul, že vyzval na podzim policisty, aby se k nim připojili, jinak si přijdou i pro ně. „Za pár týdnů vydali vyhlášku o povinném očkování a oni byli nuceni podrobit se zdravotnímu zákroku pod hrozbou ztráty povolání. My jsme dokázali vybojovat, že tu vyhlášku zrušíme. My jsme jim dnes přinesli květiny a znovu jim vzkazuji: Pojďte s námi!“ zvolal směrem k policistům, kteří na akci asistovali. „Pojďte s námi,“ skandoval dav.

Rajchl upozornil, že na náměstí není proto, aby vyjádřil náklonnost k jedné nebo druhé straně ukrajinského konfliktu, ale proto, aby se postavil za Českou republiku. „My chceme nenásilným občanským protestem sundat pětikoaliční vládu,“ ujasnil cíl protestu za bouřlivého souhlasu publika: „Demisi! Demisi!“

Rajchl: „Ano, zvládli to. Udělali rekordní sekeru…

„Vy jste nezachytili slova Petra Fialy, jak všechno zvládli?“ reagoval na skandování davu Rajchl a vysvětlil, že vláda to opravdu zvládla. „Má pravdu. Zvládli udělat rekordní sekeru za jeden jediný kvartál. Zvládli udělat chybu v odhadech příjmů, kdy se sekli o 60 mld. Zvládli protiprávně snížit valorizaci důchodů pár týdnů po tom, co si sami zvýšili platy. Zvládli rozjet rekordní inflaci, čímž vás připravili o čtvrtinu vašich úspor. Zvládli zdecimovat Českou poštu. Teď vyřešili vysoké ceny potravin tak, že nás poslali nakupovat do Polska,“ vyjmenoval Rajchl, který čeká, že poradí důchodcům, aby si v Polsku nakoupili a pak aby si tam raději vyzvedli i důchod.

„Oni dokázali vystrašit občany této republiky, že můžeme být cílem ruských jaderných hlavic. To je strach, který oni vyvolali. My strach nevyvoláváme, dělá to Černochová a celá jejich sebranka!“ vzkázal za ovací a nadšeného pískání davu Rajchl.
„Dokázali pokřivit právní systém, zavést cenzuru, která tady nebyla od roku 1989, dokázali to, že lidé se bojí říct, co si myslí, aniž by riskovali dehonestaci a ztrátu povolání,“ pokračoval.

Tisíce lidí tleskaly, většina měla s sebou české vlajky. „Tahle nestabilní ministryně obrany je v současné době největším bezpečnostním rizikem pro naši zemi,“ pustil se do ministryně Černochové a lidé reagovali slovy: „Demisi!“

Pokud má podle Rajchla premiér pocit, že dokázali zdevastovat soukromé i veřejné rozpočty, že dokázali zásadním způsobem vyděsit většinu populace a zavést cenzuru v naší zemi, pak zvládli všechno. Vzkázal i ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi, že mají svá konkrétní řešení, která promítli i na Václaváku na obrazovce. „Kdyby nás poslechli, tento stát by ušetřil spoustu peněz, spoustu vašich peněz. Jediné, o co jim jde, je prosadit manželství pro všechny a za každou cenu korespondenční volbu,“ varoval také Rajchl. „Oni nemají zájem udělat něco pro vás, oni mají jen zájem udržet se svých koryt,“ konstatoval. Zmínil, že nabízeli jednání, ale druhá strana nechtěla komunikovat. „Seberte poslední zbytky své cti, uvědomte si, že na to nemáte, a podejte demisi!“ vzkázal.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

mají sebrat zbytky cti?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedanusa , 16.04.2023 15:33:29
fijalový pětihnus nikdy žádnou čest neměl

|  12 |  0

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…