„Pětadvacítka nic neřeší.“ Pro umělce je to málo. Hrozí, že si najdou jinou práci, zaznělo na ČT

13.04.2020 13:10

Zábavní průmysl kolabuje, 25 tisíc muzikanty prý nevytrhne a hudební průmysl potřebuje finanční injekci. Navíc někteří na podporu ani nedosáhnou. To zaznělo ve včerejším Studiu ČT24 s Danielou Písařovicovou. Pokud se nepodaří „ekosystém“ udržet a muzikanti si začnou hledat trvalou práci, může podle místopředsedy Svazu autorů a interpretů hrozit, že se bude hudební průmysl obnovovat velice dlouho.

„Pětadvacítka nic neřeší.“ Pro umělce je to málo. Hrozí, že si najdou jinou práci, zaznělo na ČT
Foto: Repro ČT24
Popisek: Muzikanti bez pódií na ČT24

Komu koronavirus udělal doslova čáru přes rozpočet, jsou umělci, jejichž akce zakázala vláda jako jedny z prvních, proti čemuž se ozval například principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Toto téma se probíralo i ve včerejším Studiu ČT24, ve kterém Daniela Písařovicová uvedla, že „zábavní průmysl kolabuje“. Schválený balíček ministra kultury Zaorálka prý nepomůže soukromým divadlům nepobírajícím dotace, takže jejich majitelé ministra vyzvali k rezignaci, protože miliarda a 70 milionů korun na pokrytí škod prý nebude stačit.

Anketa

Zeman by si přál, aby vládní koalice ANO a ČSSD pokračovala i po volbách. Souhlasíte?

hlasovalo: 16303 lidí

Zaorálek sám odhadl, že bez kin činí ztráta asi dvě miliardy a že nyní se nově snaží pomoci i těm, komu v minulosti nepomáhali, protože v minulosti o nic nežádali. Ale dodal, že ministerstvo má k dispozici dále svůj rozpočet o 750 milionech, který půjde i na zrušené projekty.

Ve Studiu ČT24 mluvil za živě vystupující umělce a manažery Petr Blažek z asociace hudebních manažerů a booking agentů. Jedná se prý o 15 tisíc lidí existenčně závislých na kulturních akcích. Blažek vysvětlil, že mnoho z nich nedosáhne na podporu pro OSVČ, protože dělají buď na dohodu, nebo jsou zaměstnáni někde jinde. Ale i pro ty, kteří na podporu dosáhnou, se jedná o jednorázovou podporu, a zákaz masivnějších akcí bude trvat dlouho. „Pětadvacítka nic neřeší,“ pravil Blažek.

„My bychom určitě potřebovali přímou finanční pomoc, to znamená kompenzaci těch příjmů, protože v tom našem odvětví to probíhá tak, že několik měsíců, i rok chystáte tu sezónu a za celou dobu přípravy máte zaplaceno až v době těch koncertů,“ citoval Blažek z dopisu, který prý hodlají poslat Zaorálkovi, a dodal, že už pracují na vyčíslení dopadů.

ČT pak informovala, jak jeden punk-rockový hudebník založil platformu, která má umělcům pomoci najít práci. Ale už se nejedná jen o umělce. „V tuto chvíli to otevíráme pro kohokoliv, protože v rámci té kultury to byli i barmani, majitelé klubů nebo grafici,“ řekl zakladatel platformy Intermesos. Už je na ní registrovaných prý 7000 zájemců o práci a přibývají prý tempem 100 denně. Největší zájem je údajně o pracovníky v logistice, stavebnictví či zemědělství, takže například hudební technik bude sklízet salát. Podobné platformy vznikají i jinde, například v Itálii či ve Španělsku.

Dále na ČT mluvil o poměrech umělců Jakub Nový, místopředseda Svazu autorů a interpretů. „Upřímně řečeno, ta situace je velmi složitá, je katastrofická, teďka vypadly veškeré příjmy z koncertní činnosti,“ stěžoval si Nový. Doplnil, že umělci nějaké tantiémy dostanou. „Nicméně, potřebovali bychom celou tu infrastrukturu a ten ekosystém hudebního průmyslu udržet pohromadě. Takže ta pomoc, existují tady projekty na pomoc muzikantům, muzikanti řeší příjmy prostřednictvím různých brigád, ale jak říkám, ta situace je velmi vážná.“

Nový uznal, že sice rostou příjmy z digitálního prodeje hudby, ale to neřeší situaci koncertních umělců a jiných lidí, kteří se živí vystupováním. „Pokud se nám ten ekosystém rozpadne a muzikanti si začnou hledat práci v jiných odvětvích, tak se to velmi těžko bude startovat zpátky,“ varoval.

Povolení hraní na venkovních akcích či v malých klubech by prý pomohlo, ale není to to hlavní. „Potřebovali bychom od vlády nebo od představitelů Ministerstva kultury mít jasné kroky,“ pravil Nový, s tím, že potřebují vědět, na co se mají připravit. Se Zaorálkem prý komunikují. „Potřebujeme nějaká rychlá opatření, potřebujeme dát finanční injekci do toho sektoru, a systémová opatření do budoucna, abychom ten kulturní, hudební průmysl mohli znovu nastartovat,“ uvedl. Doufá, že ministerstvo se k jejich žádostem bude stavět kladně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

20:35 Sociolog Hartl má obavy: Nová vláda některé věci totálně podcenila

Další českou vládu čeká spousta výzev, mimo jiné rozdělená česká společnost. Zakladatel Střediska em…