„Politická modelka Pekarová. Není loutka, ale žena za pultem.“ Ondřej Hejma naložil nové vládě

16.11.2021 14:49

Podle komentátora Ondřeje Hejmy se nikdo do nové vlády dvakrát nehrne. A tuší proč. „Ty prachy a ten covid, bude to drsný, třeba ta vláda padne,“ myslí si. „Lišák“ Kalousek to prý tuší a právě proto se Markéta Adamová Pekarová nestala ministryní, ale předsedkyní Sněmovny. A je z ní „politická modelka“ nebo také „žena za pultem“. Podle něho bude nová vláda efektivně a kvalitně plnit zadání od Evropské unie.

„Politická modelka Pekarová. Není loutka, ale žena za pultem.“ Ondřej Hejma naložil nové vládě
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor a bývalý novinář Ondřej Hejma

Anketa

Co soudíte o think-tanku Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty?

5%
hlasovalo: 10908 lidí
Hejma nastínil myšlenku, že rozpočet se schodkem 300 miliard korun a současná covidová opatření jsou Babišovou pomstou za to, že ho lidé nevolili. Ale podle něj se jedná o špatný tah a nová vláda má díky tomu šanci dělat věci jinak a uskutečnit slibovanou změnu. „A ne že to bude nějaká nezměna. To by byl podraz, pane Petře Fialo, my čekáme obrovské změny k lepšímu a věříme, že hlas lidu byl hlas boží, když jste se dostávali k tomu volebnímu vítězství,“ vzkázal Hejma směrem k lídrovi SPOLU.

Andrej Babiš prý budoucí vládě mydlí schody, což Hejma nepovažuje za něco nového, a touží po návratu. Návrat do premiérského křesla ovšem komentátor jako reálný nevidí a dokonce ani zvolení na post prezidenta. Babiš se dle něho liší od Miloše Zemana a Václava Klause, kteří byli taktéž nejdříve premiéři a následně prezidenti. „Babiš není schopen se s nikým doopravdy spojit. Vědecky: Nemá koaliční potenciál. Neumí jít s nikým do party, je takový totální individualista, že s nikým ani nepůjde,“ mínil a dodal, že z těch, kdo nevolili současnou pětikoalici by zdaleka ne všichni volili Babiše.

Povšiml si, že tzv. boj o korýtka je podstatně vlažnější než obyčejně, nikdo se nikam nehrne, a tuší, že je to proto, protože vláda bude příští rok v opravdu těžkém postavení. „Ty prachy a ten covid, bude to drsný, třeba ta vláda padne,“ spekuloval a ti, co se do funkcí nehrnou, se prý šetří na druhý pokus.

Řídí se i tím, že exposlanec Kalousek obhajuje pouhé dva ministerské posty pro TOP 09, což je méně, než by měli mít Piráti. „Kam bysme se cpali, kam bysme se tlačili, tak si říkám, lišák možná něco tuší,“ říká Hejma. A další indicií pro něho je, že Markéta Adamová Pekarová se raději rozhodla vést Sněmovnu. U lídra strany by čekal, že půjde po ministerské funkci, aby mohl ovlivňovat dění.

„Markéta nám oznámila, co tam bude dělat. Markéta řekla, že se těší na to, jak bude skvěle reprezentovat, a to je nová profese, která tady vzniká, politická modelka nebo politický model. Člověk, který umí nějakým způsobem mediálně lidi oslovit, ale ve skutečnosti nemá mandát na vládnutí a ten má někdo jiný. Já neříkám hned loutka, to by byla silná slova, ale někdo to krásně napsal na internetu, je to taková žena za pultem, Markéta Adamová Pekarová,“ shrnul předsedkyni TOP 09. Kromě Pekarové ve vedení Sněmovny bude i Olga Richterová, která se prý už viděla na Ministerstvu práce a sociálních věcí. „To je prostě to období, kdy se zatím vyčkává,“ mínil.

Hejmovi přijde případné přirovnání o nové vládě „nový vítr ze starých zadků“, protože například Zbyněk Stanjura i Petr Fiala byli ministry. Nástup nové vlády podle něj znamená konec eurorealističnosti a české suverenity. „Co můžeme očekávat je, že tato vláda bude velice efektivně a kvalitně plnit všechny pokyny, které z Evropské unie dostane. Takhle to prostě vypadá, když je někdo skutečně členským státem. Je člen a nemůže se ohlížet, co je dobrého pro něj, ale musí ohlížet, co je dobrého pro klub a pro celou organizaci,“ pravil. A vláda prý navíc i říkala, co bude dělat.

Komentoval, že zahraniční politiku budou mít na starosti Piráti. A jak to bude vypadat, pak odvozuje například od postoje pražského magistrátu, který v Praze nechal Ujgury zvolit si exilovou vládu. Primátor Hřib kongres podpořil a dle Hejmy dělá vše, aby Čínu „naprdnul“. Paktování se s Ujgury je podle Hejmova názoru ještě větší facka Číně než Vystrčilova cesta na Tchaj-wan. A zmínil, že v paktování se s Tchaj-wanem exceluje i pirátská europoslankyně Gregorová. Piráti si podle něho dělají ze zahraniční politiky šprťouchlata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…