„Tohle se nestává v Číně ani v Rusku.“ Petr Bystroň přijel z Bundestagu podpořit Klausovu Trikolóru. A přivezl i velmi nepříjemné zprávy

29. 9. 2019 6:55

ROZHOVOR Poslanec německého Bundestagu za Alternativu pro Německo (AfD) Petr Bystroň se v sobotu jako host zúčastnil ustavujícího sněmu hnutí Trikolóra v Brně a přednesl zde i svůj projev. Později ParlamentnímListům.cz poskytl rozhovor a blíže specifikoval poměry, které v současné době na německé politické scéně panují. Řeč tak přišla na útoky vedené proti AfD či na aktuální situaci v Bundestagu. Došlo i na téma celospolečenských a ekonomických změn ve vztahu k tzv. boji za klima. Bystroň pohovořil i o mladé aktivistce za klima Gretě Thunbergové. „Stojí za tím průmysl a jsou za tím velké finanční zájmy. Nemá to nic společného s realitou,“ objasnil.

„Tohle se nestává v Číně ani v Rusku.“ Petr Bystroň přijel z Bundestagu podpořit Klausovu Trikolóru. A přivezl i velmi nepříjemné zprávy
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Bystroň na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?

Když sledujete atmosféru na sněmu Trikolóry, a měl byste ji srovnat s atmosférou v Německu na akcích AfD, dá se ta nálada uvnitř těchto hnutí srovnávat?

Byl jsem nadšený tím, že tady vše dělají dobrovolníci. Dokonce i moderátoři hlasovali, takže to byli také delegáti, a to je fantastická atmosféra, protože z toho je cítit, že to ti lidé dělají s nadšením a je to prostě hands on. A to je to, co je stejné i v AfD. My jsme strana lidí, kteří ještě před pár lety všichni někde pracovali, a nikdo nežil z politiky. Takže to děláme z nadšení, děláme to, protože chceme lepší budoucnost pro naše děti. A to je stejné tam i tady.

Tady se nacházíme na celkem prestižní adrese. Z hlediska těch možností, z Německa občas čteme takové informace, že hotel zakázal AfD sněmovat, nebo že nějaký nátlak aktivistů z Antify přiměl určité konferenční centrum, aby AfD zrušilo zamluvenou akci. Je to teď v Německu výrazně složitější logisticky a technicky, zorganizovat politickou stranu tímto způsobem?

Anketa

Pokud byste mohli zaslat televizní koncesionářský poplatek dle svého uvážení, kdo by ho dostal?

1%
14%
67%
hlasovalo: 25025 lidí
Určitě. Je to tím, že my jsme jediná anti-establishmentová strana a tím, že jsme tak úspěšní, tak jak jsme, tak se ten establishment brání strašně agresivně a všemi možnými prostředky. Místo aby změnili politiku a udělali to, co lidi po nich chtějí, tak se snaží potlačovat nás, informace o nás, ale právě i to, abychom vůbec měli svoje meetingy. Takže je extrémní nátlak na majitele hotelů a majitele restaurací, aby nám nepronajímali prostory, a samozřejmě ještě větší nátlak na ty větší haly, kde se můžou dělat velké kongresy. Ta situace, ve které tam jsme, je opravdu velmi složitá a čelíme tomu dennodenně.

Vy jste ve svém projevu zmiňoval také jen několik dnů starý případ předsedy filmového fondu z Hesenska, který byl ze své funkce odstraněn, protože byl viděn na obědě se spolkovým předsedou a europoslancem AfD. Znamená to, že se ten tlak stále zvyšuje?

Nevím, co horšího se již může stát. Myslím si, že něco takového se nestává ani v Číně či v Rusku, že když si někdo zajde s nějakým členem opozice soukromě na oběd, že je potom za to vyhozen z práce. To je úplně absurdní. My jsme nejsilnější opoziční strana v parlamentu a náš předseda má právo se takto stýkat.

Fotogalerie: - V Berlíně proti fašismu

Demonstrace na náměstí Antonplatz v Berlíně
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...
Na demonstraci proti rasismu, nacionalismu a AfD
Demonstrace německého hnutí Antifa na náměstí Anto...
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...
Antifa uspořádala demonstraci na náměstí Antonplat...

Slyšel jste kandidátský projev pana předsedy Václava Klase juniora? Co na něj říkáte?

Skvělý projev. Hlavně se mi líbila i ta struktura, že se obrátil dovnitř strany a podtrhl, že tady nejsou nějakým sdružením těch, kteří se jen sápou po mandátech, ale že chtějí něco vybudovat. A ta druhá programová část byla také fantastická, ten zdravý rozum a program „braňme normální svět“.

Myslíte si, že v Německu v současnosti existuje potenciál na změnu proti establishmentu?

Já doufám v to, že se zlomí poměry v Bundestagu a potom v zemských parlamentech směrem zleva doprava. My máme už teď v podstatě občanské většiny. CDU, CSU, FDP a AfD – to jsou strany středopravicové a to je náš úkol – spojit tyto síly, které už tam jsou, proti extrémní levici, kterou zastává Die Linke (Levice), Zelení a za levici SPD (Sociálnědemokratická strana Německa).

Myslíte si, že kdyby levice utvořila společnou koalici, v souvislosti s příštími volbami se již o tom mluví, že by třeba v CDU mohlo dojít k takovým změnám, že by si to uvědomila?

V CDU (Křesťanskodemokratická unie) dojde k těm změnám, až odejde Merkelová. Protože to konzervativní křídlo tam ještě pořád je a je hodně potlačované, tak si to teď nemohou dovolit.

Fotogalerie: - S Angelou v Berlíně

Andrej Babiš hovoří s Angelou Merkelovou v Berlíně
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou

A stejně tak FDP (Svobodná demokratická strana). Takto průlomová byla před třemi dny diskuse v Bundestagu, kdy jsme diskutovali o levicovém extremismu a poprvé se to tam vyventilovalo a společně jsme tleskali. AfD, FDP, CDU, CSU a bylo znát, že tam jsou ty občanské postoje. Že spolu drží střední třída proti levičákům.

V posledním týdnu je aktuální téma změn v ekonomice a ve společnosti ve vztahu k tzv. boji za klima. Jak chce tomuto AfD čelit?

My jsme to pojali jako třetí stěžejní pole v politickém spektru, na kterém chceme bojovat, po migrační politice a po kritice eura. Takže to bude náš masivní stěžejní bod, proti kterému bojujeme. Celá Greta je profesionálně zorganizovaná PR akce, podporovaná agenturou a placená neprůhledně. Stojí za tím průmysl a jsou za tím velké finanční zájmy. Nemá to nic společného s realitou.

Tak jak jsem řekl i tady na sněmu, stejná média, která nám teď říkají, že všichni vědci jsou si jisti, že brzo umřeme na to, že tady je strašně horko, že už nebude žádná zima a že už nikdy neuvidíme sníh, tak ti před třiceti lety říkali přesný opak. Říkali, že začíná doba ledová, že už nebude nikdy žádné léto a že tu všichni umrzneme. Takže na tom je vidět, jak je to prolhané a vykonstruované.

Fotogalerie: - Za klima a sněhuláky

Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...
Čeští studenti se přidali k celosvětovému protestn...

Současně ve spojení s tímto tématem probíhá velmi brutální občanská neposlušnost, tedy blokády automobilek, blokády silnic. To už jsou v podstatě zásahy proti fungování státu. Je nějaká vůle ze strany německé vlády to vůbec řešit? Existuje nějaké uvědomění, že to nelze činit takto brutálně?

Naopak. Vláda tyto změny chce, a aby je mohla provést, tak na to přesně potřebuje tento jakože nátlak od některých skupin ve společnosti. Proto všechny tyto věci toleruje. Aby to přestalo, tak je třeba změnit většinové poměry, změnit vládu – a pak to skončí ze dne na den.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

21:42 Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

REPORTÁŽ Česko si po celý listopad připomíná třicáté výročí sametové revoluce. V Brně na téma sametu…