„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek

24.01.2020 17:28

Česká národní banka možná získá zákonnou pravomoc určovat podmínky úvěrů na bydlení. Předpokládá to vládní novela zákona o ČNB, kterou v dnešním úvodním kole navzdory odporu části opozice podpořila Sněmovna. Své k novele řekl i poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší. Podle něj může zvětšování pravomocí ČNB skončit „katastrofou“. „Živě si dokážu představit takové ty prezidenty Drahoše, kteří najmenují Sedláčky a další kvazi ekonomy,“ rýpl si během svého projevu před poslanci do senátora Jiřího Drahoše a do bývalého poradce Václava Havla Tomáše Sedláčka. Dosud mohla centrální banka dávat bankám pouze doporučení, která nebyla právně závazná. Předlohu nyní projedná rozpočtový výbor.

„Toho bych se nerad dožil!“ Klaus ml. semlel Drahoše. Jde o důležitou věc. Brzdil i Kalousek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 20453 lidí
Klaus k novému zákonu, který by dle vlády měl omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností, u sněmovního pultíku prohlásil, že sice „má části, které jsou smysluplné“ a „chápe argumentaci, že velké zahraniční banky nejsou pod dohledem ČNB, dělají to jejich mateřské země a nemáme na to vliv“. Jmenoval například Nizozemí. Na druhou stranu však podle něho je „velice nebezpečná“ část, ve které se „předává vláda nad ekonomikou ČNB“.

„Já kdybych měl jistotu, že doživotně bude guvernérem někdo aspoň tak racionální jako pan Rusnok, tak bych to byl ochoten akceptovat, ale živě si dokážu představit takové ty prezidenty Drahoše, kteří najmenují Sedláčky a další kvazi ekonomy,“ řekl s tím, že toho by se „fakt nerad dožil, že Sněmovna nebude moci jakkoliv ovlivňovat měnovou a hospodářskou politiku“. Podle šéfa Trikolóry by to vše skončilo „katastrofou“.

Kromě Václava Klase mladšího se do návrhu novely zákona opřeli i jiní politici. Tomáš Martínek (Piráti) a Jan Skopeček (ODS) taktéž řekli, že navrhované posílení pravomocí ČNB je příliš velké. Podle Skopečka se to týká nejen regulace hypoték, ale i operací na finančním trhu. Varoval před tím, že ČNB by mohla „rozjet rotačky peněz“ a sáhnout k takzvanému kvantitativnímu uvolňování. Před přílišným posílením pravomocí ČNB varoval i Miroslav Kalousek (TOP 09). Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale tyto obavy odmítl a označil je za přehnané.

Projev Václava Klause můžete zhlédnout zde:Rusnok již ve středu před poslanci odmítl, že by centrální banka chtěla nové pravomoci proto, aby mohla banky regulovat přísněji nebo omezovat přístup mladých rodin k bydlení. „Ten zákon prostě říká, že mohou nastat jiné doby, mnohem horší než jsou dnes,“ prohlásil. „Těžko budeme schvalovat zákon, až jednou bude nějaká horší doba a bude nějaká krize,“ doplňuje.

Do zákona se nově zařazuje opatření, na základě kterého by mohli mladí klienti do 36 let získat k hypotékám snadnější přístup. Zákon samotný však žádné konkrétní limity nestanovuje. Ty bude moci nastavit ČNB. Podle ministerstva budou nastaveny tak, že například u ukazatele poměru půjčky vůči hodnotě nemovitosti (LTV) budou mít mladší lidé hodnotu o deset procentních bodů vyšší než ostatní. Budou si tedy moci půjčit víc peněz.„Nadále bude platit, že u každého žadatele musí banka řádně prověřit jeho úvěruschopnost. Banky tak budou v případě mladých žadatelů postupovat individuálně a posuzovat, jak velký úvěr budou z hlediska perspektivy svých příjmů schopni splácet,“ uvedlo Ministerstvo financí.

Návrh na posílení pravomocí ČNB schválila už začátkem roku 2017 minulá vláda, poslanci jej tehdy ovšem nestihli do sněmovních voleb projednat. Návrh proto Ministerstvo financí předložilo znovu. Řada poslanců již tehdy vyjadřovala obavy o dopadech regulace na trh hypoték a bydlení.

Novela odolala návrhům poslanců ODS, Pirátů a TOP 09 na zamítnutí i na vrácení vládě k přepracování. Část opozice se obává, že zákonná pravomoc ČNB k hypotékám by mohla ztížit jejich dostupnost a tedy i dostupnost bydlení. Guvernér ČNB Jiří Rusnok ale zdůraznil, že novela vytvoří rámec pro preventivní působení centrální banky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…