Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) provedla rozsáhlou operaci s využitím dronů FPV, které byly propašovány hluboko na ruské území a ukryty v nákladních autech. Zasaženo mělo být 41 ruských těžkých bombardérů na čtyřech letištích po celém Rusku. Operace s kódovým označením „Pavučina“, která byla plánována rok a půl, představuje významný úder proti letounům, které Rusko používá k dálkovým raketovým útokům na ukrajinská města.
Mezi zasaženými základnami je podle zdroje letecká základna Belaja v Irkutské oblasti, více než 4 000 kilometrů od Ukrajiny, dále základny Olenja v Murmanské oblasti, Diaghilev v Rjazaňské oblasti a Ivanovo v Ivanovské oblasti.
Ukrajina podle informací amerických médií o útoku předem neinformovala Trumpovu administrativu, což mnohým přijde podezřelé, když byl útok údajně plánován více než rok.
„Máme tedy věřit, že nikdo z rozsáhlého amerického zpravodajského aparátu, který hraje v ukrajinském válečném úsilí detailní a složitou roli, nikdy neobdržel žádné ‚oznámení‘ o tomto masivním a bezprecedentním útoku dronů na ruská válečná letadla schopná nést jaderné zbraně?“ ptá se novinář Michael Tracey.
So we're supposed to believe that no one in the sprawling US intelligence apparatus, which plays a granular, intricate role in the Ukrainian war effort, ever received any "notification" of this massive and unprecedented drone attack on Russian nuclear-capable warplanes pic.twitter.com/wYB7PEhcTi

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič