„Vláda dluhů a mrtvých!“ Ekonom v Partii pálil do Schillerové. Když došlo na rozpočet, konflikt propukl naplno

25.10.2020 12:30

V nedělní Partii televize Prima se střetli ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová, předseda Pirátů Ivan Bartoš a ekonom Mojmír Hampl. Ten Babišovu vládu popsal jako vládu dluhů a mrtvých. Nešetřil ani prezidenta Miloše Zemana a končícího ministra zdravotnictví za hnutí ANO, když konstatoval, že se nám v Česku rozšířila epidemie papalášství. Prymulu kritizovali Bartoš i Schillerová.

„Vláda dluhů a mrtvých!“ Ekonom v Partii pálil do Schillerové. Když došlo na rozpočet, konflikt propukl naplno
Foto: Screen FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii TV Prima

Schillerová hned v úvodu řekla pár slov k přešlapu ministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly, který v týdnu v noci vyrazil do restaurace na Vyšehradě, i když tato restaurace měla být zavřená. Před restaurací byl viděn se šéfem poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Oba byli navíc bez roušky.

„My jsme museli sáhnout k tvrdým opatřením, jako to bylo na jaře. Bylo velmi těžké tvrdě omezit lidi na svobodě, bylo těžké pro to zvednout ruku. Ale my teď musíme jít hlavně příkladem. ... Teď v tuto chvíli je důležité, abychom měli co nejdříve nového ministra zdravotnictví... pan Prymula je odborníkem na slovo vzatým, on byl tou hlavní tváří na jaře, ale toto je nepřijatelné,“ řekla jasně.

Bartoš se přidal. „Když se na to podíváte, tak ono už těch nových opatření moc vymyslet nejde. Teď je to hlavně o tom, že lidé by měli opatření dodržovat, ale to vyžaduje důvěru občanů,“ pravil Bartoš.

Nad tím, že se pánové sešli ve vyšehradské restauraci, pozvedl obočí.

„Řekněte mi, prosím vás, jestli je normální, aby se pan ministr zdravotnictví setkával s panem Faltýnkem v noci a v restauraci. Já bych očekával, že když se ministr s někým setkává, tak je to většinou protokolární věc, ten člověk přijde do Sněmovny. Já bych očekával, že ministr má nějaký itinerář. Ale přece ministr musí říct, proč se s někým setkal na Vyšehradě.“

Schillerová dala Bartošovi za pravdu.

„Já si myslím, že to není normální, není to součástí politické kultury, nemělo by to tak být. ... Pro mě bylo nepřijatelné, že pan ministr vysvětlil tu schůzku po osmi hodinách. Neumím si představit, že bych osm hodin toto nevysvětlila, pro mě je to nepřijatelné,“ pálila do Prymuly Schillerová.

Ekonom Hampl nešetřil vládu jako celek. Udeřil i na prezidenta Miloše Zemana.

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25799 lidí
„Já bych řekl, že s epidemií covidu se nám tu rozšířila ještě jedna epidemie – a to epidemie papalášství. Nejde tady jen o schůzku pana Prymuly, která je neoddiskutovatelně nepřijatelná. Vzpomeňte si, že se premiér Andrej Babiš nechtěl nechat testovat po setkání s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. A že panu prezidentu Zemanovi nepřišlo divné v této situaci pořádat ceremoniál na Hradě,“ rozčílil se Hampl.

„Vláda se sama zahnala do kouta,“ pokračoval v kanonádě. „Kabinet neposlouchal odborníky, a teď už má na výběr jen – zda bude vládou dluhů, vládou mrtvých, nebo vládou dluhů a mrtvých. Ať už si vybere kteroukoli z těchto variant, lidé budou tak jako tak nespokojeni,“ upozornil Hampl.

Bartoš doplnil, že když občané vidí, jak ministři obcházejí opatření pro boj s covidem, mají pravděpodobně pocit, že se nic tak závažného neděje. V tuto chvíli má ale pocit, že by politici měli táhnout za jeden provaz. V tuto chvíli je zapotřebí – jak podle Bartoše, tak podle Schillerové – situaci zvládnout.

Hampl apeloval na spoluobčany, aby se chovali ohleduplně, ale vládu nadále nešetřil. „Těžko se sjednotíte za vedoucím skupiny, když mu nevěříte, že ví, kam jde,“ vypálil ekonomický expert.

A posteskl si nad tím, že „Česko je zemí, která řeší věci svépomocí vlastních občanů“. Klíčové tabulky vytvořil občan, nikoli státní aparát. Roušky si lidé šili sami, stát je nedodal. A teď si prý lidé budou sami řešit i ekonomické problémy. „Je z toho poněkud teskno, ale je to tak,“ podotkl Hampl.

Zdá se mu, že vláda nejedná dost koncepčně, když např. zavírá školy a hospody – ale data ukazují, že se lidé nakazí mnohem častěji v zaměstnání a doma, než v restauraci.

Bartoš si ještě přisadil, když připomněl, že vláda místo toho, aby předávala veřejnosti relevantní informace, plánuje tyto informace spíše tajit.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Schillerová diváky přesvědčovala, že vláda má plán, jak situaci řešit, ale bez toho, aby lidé dodržovali opatření, se to nezvládne.

Bartoš ale na ministryni okamžitě tlačil, aby tedy řekla, jaké má plány – aby podnikatelé alespoň tušili, co je čeká, jestli má smysl brát si půjčku a vydržet, nebo raději co nejrychleji zavřít. Jistou předpověď by ale měly dostat i děti – žáci a studenti. „Přece děcka nemůžou bejt rok doma,“ upozorňoval Bartoš.

Hampl upozornil na zásadní problém: „Nesmíme obětovat celou budoucnost této země, celou budoucnost veřejných financí jen boji s touto chorobou,“ bije na poplach.

Schillerová prohlásila, že vláda v tuto chvíli dělá všechno pro to, aby udržela zdravotnictví v chodu. Až toto bude zajištěno, vláda má prý i ekonomický plán, který podle Schillerové stojí na 3 pilířích. Mimo jiné se zmrazí platy stáních zaměstnanců, kromě učitelů. Nepočítá ale se změnou daňového mixu.

Hampl vládu znovu nešetřil: „My jsme přišli o rozpočet, my už ho nemáme. My už prostě máme jen volně plovoucí sadu výdajů,“ rozčiloval se Hampl.

Kabinet nešetřil i kvůli tomu, že vláda nedělá makroekonomické predikce na roky dopředu.

„Vy jste na můstku v lodi, která je v bouři, ještě vypnula kompas. Já tomu nerozumím, a považuji to za naprosto nezodpovědné,“ nešetřil Schillerovou. Podle Hampla je nutno sáhnout na 130 miliard rezerv u jednotlivých ministerstev.

„Nebudou mě mít rády ani obce a kraje. Ony mají hodně rezerv, přes 200 miliard korun. Je prostě naprosto nezbytné, abychom se o těchto penězích bavili a abychom je zapojovali do ekonomiky,“ uvedl Hampl.    

Ministryně financí okamžitě přešla do protiútoku. „Budu zdvořilá a řeknu pouze, že jste neinformovaný,“ vrátila Schillerová ránu Hamplovi.

Data podle ní existují, ale Schillerová je přesvědčena, že nemá smysl dělat ekonomické predikce, když nikdo neví, co bude v příštích týdnech. Upozornila také, že nespotřebované výdaje na ministerstvech jsou legislativně vázané. Totéž platí u peněz obcí a krajů. Podle Schillerové je na obcích a krajích, co s nimi udělají.

Hampl na to konto Schillerové sdělil, že vláda má obce a kraje motivovat, aby investovaly peníze.

Bartoš se v této věci postavil na stranu Hampla a prohlásil, že vláda má plány se superhrubou mzdou, a má i jiné plány, ale už neříká, kde na to vezme peníze, protože jen u zrušení superhrubé mzdy hrozí rozpočtový výpadek ve výši 70 miliard.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

11:32 Dopadnete jako Fico. Premiér odhalil výhrůžku z EU

Gruzínský premiér Irakli Kobachidze na sociální síti uvedl, že měl v rámci nátlaku od Evropské unie …