Alexandr Vondra promluvil k summitu Trumpa s Putinem. Nahlédněte

16.07.2018 17:30

Ve finském hlavním městě se sešli 45. prezident USA Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin. V pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu se ke schůzce prezidentů vyjádřil někdejší český velvyslanec v USA Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra promluvil k summitu Trumpa s Putinem. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Podle Vondry je dobře, že se Trump a Putin scházejí a mluví spolu. To je prý samo o sobě dobré. Jen není jisté, co tato jednání ještě přinesou.

Rozhodně by prý nechtěl poskytovat hraběcí rady ve věci údajného zmanipulování amerických prezidentských voleb Ruskem, o což se v USA vede dlouhý politický boj. Obě strany prý hrají své zpravodajské hry a Spojené státy by měly být natolik sebevědomé, aby si o prezidentovi své země rozhodovaly samy a nenechaly si vnutit představu, že politický boj rozhodl někdo jiný.

Spojené státy a Rusko spolu podle Trumpa musí jednat. Nevidí proto nic špatného na tom, že spolu Trump s Putinem jednali takřka dvě hodiny tzv. jen na čtyři oči. „To se děje, když se dva státníci příliš neznají a chtějí se poznat... Také se to děje, když se projednávají citlivé věci,“ podotkl Vondra.

Host se ani příliš nediví tomu, že Donald Trump tolik přitvrdil ve vztahu ke svým spojencům v NATO. Většina členských států NATO si totiž neplní své ekonomické závazky. USA investovaly do Evropy v minulých letech obrovské prostředky a teď mají pocit, že na vztahu s Evropou prodělávají, což se jim nelíbí. „Buď si Evropa může říct: kašleme na Spojené státy a budeme si to dělat sami, ale tady já upozorňuji, že máme problém,“ varoval Vondra s tím, že EU může jen těžko balancovat mezi Ruskem a Spojenými státy. V zájmu EU je rozvíjet transatlantické vztahy. Jenže to půjde jen tehdy, když budou mít Američané pocit, že na vztazích s Evropou netratí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

10:12 Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnos…