Alexandr Vondra promluvil k summitu Trumpa s Putinem. Nahlédněte

16.07.2018 17:30

Ve finském hlavním městě se sešli 45. prezident USA Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin. V pondělních Dvaceti minutách Radiožurnálu se ke schůzce prezidentů vyjádřil někdejší český velvyslanec v USA Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra promluvil k summitu Trumpa s Putinem. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Podle Vondry je dobře, že se Trump a Putin scházejí a mluví spolu. To je prý samo o sobě dobré. Jen není jisté, co tato jednání ještě přinesou.

Rozhodně by prý nechtěl poskytovat hraběcí rady ve věci údajného zmanipulování amerických prezidentských voleb Ruskem, o což se v USA vede dlouhý politický boj. Obě strany prý hrají své zpravodajské hry a Spojené státy by měly být natolik sebevědomé, aby si o prezidentovi své země rozhodovaly samy a nenechaly si vnutit představu, že politický boj rozhodl někdo jiný.

Spojené státy a Rusko spolu podle Trumpa musí jednat. Nevidí proto nic špatného na tom, že spolu Trump s Putinem jednali takřka dvě hodiny tzv. jen na čtyři oči. „To se děje, když se dva státníci příliš neznají a chtějí se poznat... Také se to děje, když se projednávají citlivé věci,“ podotkl Vondra.

Host se ani příliš nediví tomu, že Donald Trump tolik přitvrdil ve vztahu ke svým spojencům v NATO. Většina členských států NATO si totiž neplní své ekonomické závazky. USA investovaly do Evropy v minulých letech obrovské prostředky a teď mají pocit, že na vztahu s Evropou prodělávají, což se jim nelíbí. „Buď si Evropa může říct: kašleme na Spojené státy a budeme si to dělat sami, ale tady já upozorňuji, že máme problém,“ varoval Vondra s tím, že EU může jen těžko balancovat mezi Ruskem a Spojenými státy. V zájmu EU je rozvíjet transatlantické vztahy. Jenže to půjde jen tehdy, když budou mít Američané pocit, že na vztazích s Evropou netratí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…