Armáda USA chtěla vjet do bývalé země SSSR. A takto to dopadlo

03.05.2016 11:04

Americký vojenský konvoj byl zastaven na moldavsko-rumunské hranici. „Moldavsko je neutrální zemí! NATO tady nechceme!“ skandovali demonstranti. Za protestem stojí zástupci opoziční Strany socialistů republiky Moldávie (PSRM), ruský Tass o tom informoval lídr strany Igor Dodon.

Armáda USA chtěla vjet do bývalé země SSSR. A takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Anketa

Která osobnost brojící proti imigraci je pro vás nejdůvěryhodnější?

hlasovalo: 20469 lidí

Političtí zástupci opoziční Strany socialistů republiky Moldávie zablokovali na moldavsko-rumunské hranici americký vojenský konvoj, který byl do Moldávie vyslán, aby tam provedl vojenská cvičení.

„Naši aktivisté zablokovali cestu vojákům u vjezdu do země a začali prověřovat jejich dokumenty. Snaží se přesně zjistit, o koho se jedná,“ vyjasnil Dodon, jehož strana vytvořila v moldavském parlamentu nejsilnější frakci – kontroluje čtvrtinu všech poslanců v parlamentu.

Demonstranti zatarasovali vojákům cestu a začali skandovat hesla typu: „Moldavsko je neutrální zemí“, „NATO tady nechceme“ nebo „stop americkým vojenským základnám“. Na místo incidentu již dorazily posílené policejní jednotky, které se snaží situaci uklidnit, zatím se podle informací Tass ovšem ještě nerozhodly použít sílu.

Jak již dříve prohlásilo moldavské ministerstvo obrany, američtí vojáci byli do země pozváni, aby se zúčastnili cvičení NATO pod názvem Dragon Pioneer 2016, které se v Moldavsku koná od 3. do 20. května. Vojenského cvičení se má údajně zúčastnit 198 amerických a 165 moldavských vojáků.

Podle socialistů moldavská vláda do země navíc pozvala americké vojáky, aby se zúčastnili květnových oslav konce druhé světové války. Na hlavním náměstí v Kišiněvu mají Američané údajně uspořádat expozici vojenské techniky. Moldavští socialisté se proti takovému aktu ostře vyhraňují. „Provádění vojenských cvičení NATO v zemi a ukázka vojenské techniky na hlavním náměstí v zemi při oslavách ‚Dne vítězství‘ je hrubým porušením moldavské ústavy, ve které je jasně specifikován neutrální status země,“ zdůraznil Dodon.

Podle posledních informací byl už americký vojenský konvoj vpuštěn do země. „Prověřili jsme jejich dokumenty, pobesedovali jsme s nimi, řekli jsme jim vše o tom, že Moldávie je neutrální zemí a většina jejích obyvatel vystupuje proti vstoupení země do NATO. Po několika hodinách se podařilo průjezd vyklidit a Američané byli do Moldávie vpuštěni. Vše se odešlo bez nepříjemností,“ zmínil Dodon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

6:57 „Možná tímhle žijete v Praze tady po kavárnách, ale v zemi taková situace není!“ Ovčáček, Hašek, Pospíšil a další rozpoutali u Jílkové brutální bitvu

Prezident Miloš Zeman se po svém znovuzvolení rozhodl dát premiérovi v demisi Andreji Babišovi hodně…