Někdejší novinář a disident Jan Urban v textu na blogu Aktuálně.cz prozradil, že osobně znal Alexandra Dubčeka i prezidenta Miloše Zemana, který o Dubčekovi poznamenal, že se v roce 1968 podělal a ustoupil sovětskému tlaku podpořenému hlavněmi tanků našich tehdejších komunistických spojenců.
Urban připomněl, že Alexander Dubček se stal členem komunistické strany na Slovensku v roce 1939, kdy se nad Evropou převalovaly temné mraky nacistické války a komunisté byly vězněni, mučeni. Svou statečnost Dubček prokázal i v okamžiku, když se zúčastnil Slovenského národního povstání, v němž padl jeho bratr.
V šedesátých letech 20. století Dubček i nadále věřil komunistickým ideálům. Urban k tomu poznamenal, že nikdo není neomylný. Dubček se pokusil o demokratizaci socialismu a s touto svou snahou narazil.
„20. srpna 1968 v noci byl spolu s několika ostatními odvlečen sovětským vojenským komandem na pražské letiště a odvezen do neznáma. V tu chvíli už věděl, že řada jeho nejbližších kolegů a spolupracovníků s okupanty tajně spolupracovala. Jeho životní ideál komunisty byl rozbit. Čtyři dny byl v izolaci krmen historkami o krveprolití v Praze i dalších místech v Československu. Po převezení do Moskvy se na „jednáních“ fyzicky zhroutil a opakovaně při nich omdléval. Vzal na sebe ostudnou kapitulaci, protože neviděl jinou možnost, jak zabránit násilí, a ještě chvíli naivně věřil, „že bude možné něco uhrát“, napsal Urban.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp