Babiš udeřil: Kam dá Fiala ty miliardy? Komu? Je zle

13.04.2022 17:28 | Ze sítí

Někdejší premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš byl hostem Snídaně s Novou. „Vláda Petra Fialy tajně schválila 4,6 miliardy pro ukrajinské uprchlíky. Proč neřeknou, kam ty peníze jdou? A proč nedají i našim lidem, kteří to platí?“ uvedl k vysílání na svém facebookovém profilu, kde své vystoupení sdílel, Babiš.

Babiš udeřil: Kam dá Fiala ty miliardy? Komu? Je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Úvodem se hovořilo o prezidentských volbách. Viděl Babiš výsledky posledních průzkumů, kdy největší podporu má právě on – spolu s armádním generálem ve výslužbě Petrem Pavlem. „Opakovaně jsem řekl, že se k tomu vyjádřím v září. Samozřejmě naši voliči by rádi, abych kandidoval. Já jsem byl v politice už deset let a myslím, že jsme měli celkem dobré výsledky, sepsali jsme to do nějakých knížek, a samozřejmě tu kandidaturu, musím o tom mluvit s rodinou, které se to nelíbí. Ale v září se samozřejmě rozhodnu a určitě se to dozvíte včas,“ zmínil Babiš. 

Své pak Babiš řekl také k inflaci, která je v současné době kolem třinácti procent. Guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka označil za jednoho z největších škůdců naší ekonomiky. „Škodí občanům. Čím víc ČNB navyšuje úroky, tím je vyšší inflace. Takže mu to zkrátka nefunguje. Inflace je globální, Rusnok neovlivní ceny ropy ani ceny plynu. Je to nesmyslná politika České národní banky. Xkrát jsem to kritizoval, je zajímavé, že to nevadí vládě, je to velký negativní dopad – a už za první kvartál klesly hypotéky o třetinu. Evropská centrální banka má nulu. ČNB má pět procent. A ti, kteří nemají zafixované hypotéky, je to obrovský problém. Je to velice špatná politika, dlouhodobě to kritizuji,“ zmínil Babiš, že se Rusnokovi podle jeho názoru nedaří s inflací. 

„Strategie, že posilováním koruny se zlevní u nás zboží, je nesmyslná, protože obchodníci dobře vědí, že když něco nakupují, tak si zafixují tu korunu – a ti, kteří nefixují a mají nějakou spekulaci, mají zisk, tak si ho nechají a nedají ho lidem. Pan Rusnok svojí politikou škodí. V ČNB je samozřejmě pan Dědek, který na to upozorňoval, kritizoval to, ale ten je tam v menšině, takže všechno špatně. A do toho ta vláda, která vlastně lidem, když vybírá na inflaci víc peněz, už sedmdesát miliard mají v plánu vybrat, tak to lidem nevrací, a jediná, která není ochotná zastropovat například pohonné hmoty, jako je to v Chorvatsku, Maďarsku nebo Polsku, snížením DPH. A ještě horší je to u energií, kde my jsme snížili tu inflaci v listopadu a v prosinci, kde jsme snížili na daň, elektřinu, plyn a teplo – z 21 procent na nulu, a tím pádem inflace v prosinci byla 5,3 procenta,“ zmínil Babiš. 

 

Podle jeho slov se premiér Fiala snaží namluvit, že tím, že Babišova vláda dala lidem peníze, údajně vznikla inflace. „A já se ptám: Když Fialova vláda nedala lidem vůbec nic a má víc než o sto procent vyšší inflaci, jakou to má logiku. Lidé nejsou hloupí. Lidé dostali peníze, snížili jsme daně, zvýšily se úspory. Takže nikdo nezačal jíst více řízků ani rohlíků. Je to nesmysl a oni stále opakují nepravdy,“ uvedl Babiš. 

Závěrem pak zmínil, že vláda tajně schválila 4,6 miliardy pro ukrajinské uprchlíky. „Proč neřeknou, kam jdou ty peníze? Válka na Ukrajině, miliardy jim dáme, ano... dobře, ale nechť dají i našim lidem, kteří to platí. To jsou jejich peníze. To jsou vaše peníze. Vy kupujete dražší zboží,“ zmínil Babiš. 

„Všichni pomáháme. Vláda pomáhá v rámci státních peněz. My pomáháme jako jediné hnutí, jako jediná politická strana jsme dali deset milionů. Já jsem v podstatě zařizoval přepravu volyňských Čechů, tisíc lidí jsme zachránili tím, že jsem zorganizoval tu dopravu, zaplatil jsem to, samozřejmě. Posílali jsme humanitární pomoc, byl jsem osobně na hranicích, tady podporujeme Dům dobra, ubytování, kroky dobra, teď jsme organizovali výlet lodí pro české a ukrajinské samoživitelky s dětmi. Ano, pomáháme každý podle svých možností,“ zakončil Babiš. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

lic. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

česká ekonomika

Dobrý den, nemám žádné ekonomické zdělání, tak spoléhám na to, že mi to vy jako odborník -našel jsem si, že se hospodářské politice věnujete vysvětlíte a hlavně nastíníte řešení, protože se bojím, že se řítíme do zkázy. Co přesně znamená, že důvěra v ekonomiku u lidí roste? Jaké to pro ni bude mít n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

15:00 Nagyová padla. Vystrčil ovládl Jihlavu. Podívejte se ale, co mezitím rozjel Kalousek

V závěru předvolební kampaně v ostře sledovaném senátním obvodě Jihlava přišla koalice SPOLU s posmě…