Bankéř Tůma trvá na svých pochybnostech o boji s virem: Vážně necháme umřít ekonomiku? Je to jasné jako facka

13.04.2020 19:35 | Zprávy

Bývalý viceguvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který před třemi týdny vydal text o tom, jak moc budeme chtít obětovat ekonomiku kvůli pandemii koronaviru, poskytl rozhovor serveru Echo24. „To je už jasné jako facka,“ uvedl Tůma ohledně toho, že je jisté, že se do dvou měsíců účinný lék proti koronaviru nenajde a budeme se s ním muset naučit žít. A ekonomický propad? V USA či eurozóně až třicet procent HDP za druhý kvartál.

Bankéř Tůma trvá na svých pochybnostech o boji s virem: Vážně necháme umřít ekonomiku? Je  to jasné jako facka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Tůma

Na serveru Echo24.cz vyšel rozhovor s ekonomem a bývalým viceguvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou. Ten vydal spolu s „klausovcem“ a bývalým členem vedení České národní banky Mojmírem Hamplem před třemi týdny text s titulkem Necháme v zájmu ochrany života umřít celou českou ekonomiku. V tomto textu autoři vyslovili pochyby o smrtnosti viru. Prý nyní, po třech týdnech, tyto pochyby ještě zesílily.

Celý článek ZDE:

Redaktor Daniel Kaiser se zeptal Tůmy, zda nyní po tom, co je vidět, že smrtnost viru je o řád nižší, než se před třemi týdny myslelo, zda by exit, tedy ukončení opatření ze strany vlády, neměl přijít daleko dřív a zda by se nemělo na vládu tlačit daleko víc. Na to Tůma odpověděl, že to je samozřejmé. „V intelektuální rovině je to už dneska jasné. Když se podíváte do zdravotnické obce, máme tu společný článek fyzioterapeuta Pavla Koláře a imunologa Jaroslava Svobody, který riziko strukturovaně a dobře vysvětluje,“ popsal ekonom. Prý se začaly ozývat i další hlasy, jakým je prý Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a vlastním povoláním lékař.

Když se zeptáme ředitelů velkých nemocnic v Praze, tak nám údajně povědí, že současný stav, kdy se odkládá běžná péče, je neudržitelný. Prý když budeme pouze zachraňovat nemocné na COVID-19, tak nám budou umírat jiní na zanedbané diagnózy. Tůma k tomu poznamenal, že i on jako lajk už teď ví, že viru se nikdy nezbavíme a nepůjde ho vyhladit. Jelikož prý účinný lék do dvou měsíců nebude, tak se musíme naučit s virem žít. „To je už jasné jako facka,“ dodal.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: tle

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…