Boj proti korupci? Svléknout je donaha a potrestat

09.09.2011 14:52

V Česku neexistuje opatření, které by zabránilo, aby ten, kdo o veřejné zakázce rozhoduje, ji také vyhrál. Kvůli anonymním akciím na doručitele. Šéf Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček by proto navrhoval jednoduché řešení - skvléknout donaha a ztrestat.

Boj proti korupci? Svléknout je donaha a potrestat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

"Kvůli dnešnímu legislativnímu šeru není možné zjistit, zda firmu, která získala veřejnou zakázku, nevlastní třeba ministr, jenž jí zakázku přiklepl. Díky této netransparentnosti mohou politici v klidu vlastnit firmy získávající veřejné zakázky přesto, že se tím dopouštějí vážného trestného činu," konstatuje Janeček ve svém komentáři v Hospodářských novinách.

Korupce v takto obrovských objemech bude podle Janečka dřív nebo později pro českou ekonomiku devastační a povede k jejímu kolapsu. "Pokud se dřív 'pouze' rozkrádal státní majetek, ale dalo se aspoň říci, že se privatizuje, dnes už musí stát tahat peníze z peněženek občanů v podobě zvyšování daní, aby mohl korupčníky platit. Aby je mohl odměňovat za to, že škodí občanům."

Sledujeme téma Korupce
Konec korupce, konec anonymních akcií. Marvanová a spol. bojují

Svléknout je donaha

Řešit se to samozřejmě dá, jen to "protikorupční vládu" zatím nenapadlo. "Schválit zákon, který by jednoznačně řekl, že člověk podnikající za peníze občanů se před nimi musí 'svléknout donaha'. Pokud firmy, kterým občan svěřuje peníze návratně, jako například banky, musí státu ukázat celou svou majetkovou strukturu, není nejmenší důvod, proč by firmy, kterým občan svěřuje peníze nenávratně, neměly prokázat to samé, tedy majetkovou strukturu až po konečné beneficienty - fyzické osoby."

Iniciativa Konec korupci!, společný projekt Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci, právě s tímto jednoduchým pravidlem přichází. A to v době, kdy se ve sněmovně projednává zákon o veřejných zakázkách.

Čtěte:

Finančník Janeček bude odměňovat boj s korupcí

Korupce je nejubožejší zlodějna. Ani tam nikdo neumře, padlo u Krause

Státní správa zřejmě nechápe slovo transparentnost

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

10:30 A dost! Šichtařová udeřila na Člověka v tísni a další „politické neziskovky“

Ekonomka Markéta Šichtařová má za to, že ví, co ohrožuje naši budoucnost, jsou to politické neziskov…