Boj s klimatem? Zabijeme vše, co máme a budeme doufat, říká česká expertka. V Německu už prý vědí...

13.07.2020 13:34 | Zprávy

V pořadu Půr na webu Info.cz se objevila šéfka Českého plynárenského svazu, Lenka Kovačovská. Ta hovořila o tom, jakou roli v nastávající zelené politice hraje plyn. „Je hrozně těžké bojovat fakty proti víře. Když si vezmete dekádu zpátky nebo víc než dekádu zpátky, když jsem nastupovala do energetiky, tak se politici rozhodovali podle technikálií, na základě faktů techniků doprovozených zdůvodněními ekonomů. Teď de facto politická rozhodnutí jsou drajvovány masou především mladých lidí, kteří věří v zářné zítřky a budoucnost,“ popsala současnost. Němci mají prý velkou víru, ale ví, že s ní nenastartují auta a fabriky.

Boj s klimatem? Zabijeme vše, co máme a budeme doufat, říká česká expertka. V Německu už prý vědí...
Foto: repro Twitter
Popisek: Ředitelka Českého plynárenského průmyslu Lenka Kovačovská

Hostem pořadu Michaela Půra na Infu byla Lenka Kovačovská, ředitelka Českého plynárenského svazu. Na začátku rozhovoru se Půr zeptal Kovačovské na to, jak se dívají ve svazu na zelenou politiku Evropské unie. „Díváme se na ni s obavou, s napětím, s očekáváním. Někdy s vráskami, nicméně spíš plyn Evropská komise neakcentuje. Měla před rokem a půl vydat plynárenský balíček, který by reflektoval elektrobalíček dva roky zpátky, zatím se tak nestalo. Nicméně otázka obnovitelných plynů a dekarbonizovaných plynů se řeší v jednotlivých dílčích aspektech,“ řekla Kovačovská.

Hojně je to řešeno prý v různých směrnicích o obnovitelných zdrojích. Hlavně prý v dopravě jako biometan. Kromě něj dle Kovačovské komise sleduje vývoj vodíku. „Ať už je to vodík vyráběný technologiemi zachycování vodíku v rámci CCS nebo je to vodík z obnovitelných zdrojů. Nicméně si myslím, že to je škoda, protože ani potenciál biometanu ani vodíku minimálně v úrovni střední Evropy a České republiky není tak velký a vzhledem k tomu, že jsme v covidové době, tím pádem ty ekonomické dopady budou mnohem horší, než jsme čekali a myslím, že ten plyn právě pro tu rychlou dekarbonizaci Evropy by byl tím nejsnadnějším, nejrychlejším řešením a minimálně pro náš region by to měla být první volba,“ vysvětlila.

Celý rozhovor ZDE:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…