Bojíte se Putina? Tolik dává na zbrojení USA, Rusko nebo třeba Francie. Stojí za vidění

09.07.2018 13:34

Rádio Svobodná Evropa zveřejnilo graf, který ukazuje, jak moc která země vynakládá na zbrojení. Ukazuje se, že Francie na zbrojení nyní vydává více než Rusko. O tomto tématu už také informovala agentura Reuters.

Bojíte se Putina? Tolik dává na zbrojení USA, Rusko nebo třeba Francie. Stojí za vidění
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Poprvé od roku 1998, kdy bylo Rusko stále ještě v marasmu 90. let, klesly jeho výdaje na zbrojení. A není to jen o nějakou zanedbatelnou částku, výdaje klesly o celou pětinu. Titul největšího zbrojaře v Evropě tak převzala Francie. Čísla pocházejí z výzkumu think-tanku SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute – Stockholmský mezinárodní mírový výzkumný institut).

Anketa

Máte rádi seriál Chalupáři?

87%
9%
hlasovalo: 5488 lidí

„Podle plánů vlády mají výdaje zůstat stejné nebo dokonce klesat, když započítáme inflaci,“ říká Siemon Wezeman z tohoto institutu. Podle něj budou jako první klesat nákupy a počet provedených operací, protože ty je nejsnažší zrušit. Rusko podle něj stále zakládá svou politiku na vojenské síle, což dokazují operace v Sýrii nebo demonstrace síly flotily v Atlantiku. Myslí si, že právě takové operace Moskva omezí.

 

 

Ruské finance jsou podle Reuters stále nestabilní. Zvýšení ceny ropy Rusku pomohlo, ale stále je jeho růst pod úrovní, kterou vláda stanovila jako cílovou. Ale jejich ekonomika už se této situaci přizpůsobila a rozpočet na rok 2018 bude v malém deficitu, nebo dokonce přebytku. I Vladimir Putin se údajně vyjádřil, že je třeba investovat do zdravotnictví a vzdělání, aby se zvedla životní úroveň. Jiní vládní představitelé volali po snížení výdajů na zbrojení, aby toho bylo možné dosáhnout. Kreml vydal prohlášení, že v průběhu pěti let stáhne zbrojní výdaje na 3 % hrubého domácího produktu.

Největším zbrojařem stále zůstávají Spojené státy Donalda Trumpa, jejichž výdaje na tuto oblast tvoří 35 % všech světových výdajů na zbraně a vojáky. V roce 2016 a 2017 zůstávaly tyto výdaje stejné, ale v tomto roce Reuters očekává zvýšení. A zvedla se také Čína. Zatímco v roce 2008 tvořily její výdaje 5,8 % světových, nyní je to více než dvojnásobek, celých 13 %.

Celý článek ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

11:40 Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

Strany vládní pětikoalice, společně s hnutím ANO, včera ve Sněmovně schválily návrh kabinetu premiér…