Bojíte se Putina? Tolik dává na zbrojení USA, Rusko nebo třeba Francie. Stojí za vidění

09.07.2018 13:34

Rádio Svobodná Evropa zveřejnilo graf, který ukazuje, jak moc která země vynakládá na zbrojení. Ukazuje se, že Francie na zbrojení nyní vydává více než Rusko. O tomto tématu už také informovala agentura Reuters.

Bojíte se Putina? Tolik dává na zbrojení USA, Rusko nebo třeba Francie. Stojí za vidění
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin
reklama

Poprvé od roku 1998, kdy bylo Rusko stále ještě v marasmu 90. let, klesly jeho výdaje na zbrojení. A není to jen o nějakou zanedbatelnou částku, výdaje klesly o celou pětinu. Titul největšího zbrojaře v Evropě tak převzala Francie. Čísla pocházejí z výzkumu think-tanku SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute – Stockholmský mezinárodní mírový výzkumný institut).

Fotogalerie: - Květiny pro Stalingrad

Pokládání věnců a květin k věčnému ohni na náměstí...
Ve Stalingradu proběhly oslavy pětasedmdesáti let ...
Pokládání věnců a květin k věčnému ohni na náměstí...
Ve Stalingradu proběhly oslavy pětasedmdesáti let ...
Česká delegace ve Stalingradu před klubem, kde byl...
Europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček

Anketa

Máte rádi seriál Chalupáři?

87%
9%
hlasovalo: 5480 lidí

„Podle plánů vlády mají výdaje zůstat stejné nebo dokonce klesat, když započítáme inflaci,“ říká Siemon Wezeman z tohoto institutu. Podle něj budou jako první klesat nákupy a počet provedených operací, protože ty je nejsnažší zrušit. Rusko podle něj stále zakládá svou politiku na vojenské síle, což dokazují operace v Sýrii nebo demonstrace síly flotily v Atlantiku. Myslí si, že právě takové operace Moskva omezí.

 

 

Ruské finance jsou podle Reuters stále nestabilní. Zvýšení ceny ropy Rusku pomohlo, ale stále je jeho růst pod úrovní, kterou vláda stanovila jako cílovou. Ale jejich ekonomika už se této situaci přizpůsobila a rozpočet na rok 2018 bude v malém deficitu, nebo dokonce přebytku. I Vladimir Putin se údajně vyjádřil, že je třeba investovat do zdravotnictví a vzdělání, aby se zvedla životní úroveň. Jiní vládní představitelé volali po snížení výdajů na zbrojení, aby toho bylo možné dosáhnout. Kreml vydal prohlášení, že v průběhu pěti let stáhne zbrojní výdaje na 3 % hrubého domácího produktu.

Největším zbrojařem stále zůstávají Spojené státy Donalda Trumpa, jejichž výdaje na tuto oblast tvoří 35 % všech světových výdajů na zbraně a vojáky. V roce 2016 a 2017 zůstávaly tyto výdaje stejné, ale v tomto roce Reuters očekává zvýšení. A zvedla se také Čína. Zatímco v roce 2008 tvořily její výdaje 5,8 % světových, nyní je to více než dvojnásobek, celých 13 %.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula: Sám neodstoupím! Je to jinak

13:38 Prymula: Sám neodstoupím! Je to jinak

Nic jsem neporušil. Tak "omluvil" svou schůzku s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnk…