Bombardovali, nebombardovali, vyhlásil válku, nevyhlásil… Totální chaos okolo Prigožina

23.06.2023 21:50

Šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin ve zvukové zprávě údajně obvinil ruské ministerstvo obrany z raketového útoku na tábory Wagnerovy skupiny. O život přišlo dle jeho slov mnoho bojovníků. „Další krok patří nám,“ prohlásil s tím, že se ještě skupina rozhodne, jak na událost reagovat. Ruští amatérští zpravodajové zmiňují možný převrat v Rusku, pokud by se potvrdila pravdivost Prigožinova tvrzení. Ruské ministerstvo obrany raketový útok popřelo. Ze strany Prigožina se jedná dle ministerstva o „informační provokaci“.

Bombardovali, nebombardovali, vyhlásil válku, nevyhlásil… Totální chaos okolo Prigožina
Foto: Repro Youtube
Popisek: Šéf žoldácké skupiny Wagner, Jevgenij Prigožin

Ruský oligarcha a šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin měl ve zveřejněné zvukové zprávě prohlásit, že ruské ozbrojené síly zahájily raketový útok na tábory Wagnerovy skupiny.

„V Bachmutu hájíc čest Ruska a ruské armády, jsme byli bezostyšně podvedeni. Pokusili se nás zbavit možnosti bránit své domovy a rozehnat Wagnerovu skupinu,“ řekl Prigožin s tím, že Wagnerovci byli připraveni ministerstvu ustoupit a najít společné řešení a shodu na tom, jak dále postupovat při obraně Ruska. Při útoku dle slov Prigožina zahynulo obrovské množství bojovníků Wagnerovy skupiny“. „Rozhodneme se, jak na tuto událost zareagovat,“ prohlásil Prigožin a dodal, že další krok patří Wagnerovcům.

Údajný Prigožin (je k dispozici pouze audionahrávka - pzn.red.) se ve svém prohlášení odvolává na video, které bylo zveřejněno na ruském kanálu „Razgruzka Vagnera“. Na videu lze spatřit dva muže mluvící ruským jazykem, kteří ve zmatku a panice bloudí oblastmi, kde mělo údajně dojít k raketovému útoku.

Ruští amatérští zpravodajové debatují, zda se skutečně jedná o realitu. Pokud ano, předznamenalo by to dle nich možný vojenský převrat ze strany Wagnerovy skupiny proti ruskému ministerstvu obrany. „Prigožin v podstatě vyhlašuje vojenský převrat proti ruskému ministerstvu obrany. Vlivová operace, třetí světová válka, prkotina, děje se to doopravdy? Nemáme tušení. Budeme vás informovat,“ napsali na Twitter.

„Začátek státního převratu v Rusku?“ pokládá otázku jeden z ukrajinských zpravodajů a dále citoval šéfa Wagnerovců: „Zlo, které nese vojenské vedení země, musí být zastaveno. Žádám vás, abyste se nikomu nebránili. Každý, kdo se o to pokusí, bude zničen. Bude obnovena spravedlnost ve vojsku a poté i spravedlnost v celém Rusku,“.

Anglicky píšící zpravodajský server na Ukrajině Kyiv Post na Twitteru sdílel odpověď ruského ministerstva obrany na Prigožinův výrok. Dle ministerstva se nejedná o realitu a ze strany velitele Wagnerovy skupiny se jedná o „informační provokaci“. „Všechny zprávy šířené na sociálních sítích jménem Prigožina o údajném úderu ruského ministerstva obrany na tábory Wagnerovy skupiny neodpovídají skutečnosti a jsou informační provokací,“ zveřejnil Kyiv Post odpověď ministerstva.

Ruská agentura Tass skrze Telegram informuje o zahájení trestního stíhání Jevgenjije Prigožina Národním protiteroristickým výborem za výzvu k ozbrojenému povstání. Společně s oznámením o zahájení stíhání zveřejnil výbor i apel na Prigožina k zastavení svého protiprávního jednání.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…