Budou moci cyklisté na Slovácku koštnout víno bez obav z pokuty? Senátor Valenta navrhuje zmírnit nulovou toleranci alkoholu při jízdě na kole

04.04.2018 18:15

Senátor za Slovácko Ivo Valenta navrhuje zmírnění nulové tolerance alkoholu u cyklistů. Podle novely, kterou plánuje předložit ke schválení senátorům a následně poslat i do sněmovny, by alkohol u cyklistů měl být tolerován až do výše 0,5 promile. Hranice je to podle Valenty zhruba stejná jako v ostatních zemích.

Budou moci cyklisté na Slovácku koštnout víno bez obav z pokuty? Senátor Valenta navrhuje zmírnit nulovou toleranci alkoholu při jízdě na kole
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lahve vína, ilustrační foto
reklama

Návrh bude společně s Valentou předkládat skupina senátorů. Valenta argumentuje tím, že by efektem možného zmírnění bylo i to, že by se zabránilo tomu, aby cyklisté na turistických cyklostezkách ze zahraničí byli například na Slovácku pokutováni jen za to, že ochutnají víno v některém z přilehlých vinných sklípků.

 Valenta v té souvislosti zmiňuje objemy peněz, které se v jeho volebním regionu (Slovácko) nainvestovaly do stavby turistických cyklostezek. Ze vzniklé cyklistické infrastruktury pak, jak senátor zmiňuje, vyvěrají i nové podnikatelské příležitosti, které jsou v souladu s místním charakterem Slovácka. Často tedy jde o různé vinné sklípky či vinotéky, které turisty například z Rakouska zvou ke koštu místních vinných odrůd.

„Slovácko je od nepaměti spojeno právě s vínem a místní gastronomií. Je přece hloupé pokutovat cyklisty za to, že ochutnají víno v místních vinných sklepích. Nebo že zhasí žízeň pivem po místní gurmánské specialitě v příjemné hospůdce u cyklostezky,“ uvedl ve své tiskové zprávě.

Tolerovaná úroveň alkoholu tedy 0,5 promile v krvi je podle Valenty stejná jako v okolních zemích a de facto odpovídá jedné sklence vína či piva. „Dát si jedno pivo nebo skleničku vína přece nemůže nikomu překážet a vadit,“ sdělil během tiskové konference v Senátu Ivo Valenta.

Není to přitom poprvé, kdy za podobnou změnu senátor za Slovácko horuje. Předchozí návrh s tím, že by se u cyklistů toleroval alkohol v hranici 0,8 promile v krvi, ale Sněmovnou v roce 2016 nestihl projít. V Senátu si ale podporu získal a tisíce lidí se za něj rovněž postavily v petici, poznamenal Valenta. „Z minulého neúspěchu jsme se trochu poučili, a tak budeme v nové předloze navrhovat 0,5 promile alkoholu,“ uvedl Valenta s tím, že věří, že nová legislativní změna uspěje. V roce 2016 za zmírnění normy upravující jízdu na kole pod vlivem alkoholu Valenta bojoval spolu s tehdejším senátorem Zdeňkem Škromachem (ČSSD).  

„Věřím v úspěch této novely, protože když už jednou Senát podobnou předlohu schválil, tak já věřím, že až novela doputuje znovu do Sněmovny a Sněmovna je nová, tak Sněmovna tuto novelu podpoří,“ upřesnil.  

V současné době je tolerance alkoholu u cyklistů v České republice nulová. Pokuta za jízdu pod vlivem se za určitých podmínek může vyšplhat až k sumě dvaceti tisíc korun. Oproti tomu v Rakousku mohou lidé na kolo nasedat až s 0,8 promile alkoholu v krvi. V Polsku se toleruje 0,5 promile. Oproti tomu na Slovensku nemohou lidé po konzumaci alkoholu na kolo vůbec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

21:38 Nacher k Hřibovi: Tak já vám řeknu, co vím... Na Magistrátu se leccos šušká

Hostem pořadu Horká linka v internetové televizi XTV byl poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher…