Byl Karel Gott blázen? Svědectví: Pravda o Mistrově vztahu s KSČ

07.10.2019 14:24 | Zprávy
autor: kas

Jaký byl Karel Gott? Podle hudebního kritika Jiřího Černého se jednalo o jednoho z největších antikomunistů, který své názory byl schopen někdy říkat komunistům i do očí. „On má jedinou kliku, že oni si o něm myslej, že je blázen. Protože kdyby si mysleli, že to myslí vážně, tak by ho museli zavřít,“ citoval Jiřího Štaidla. A pochválil Gotta i za to, že v rámci sametové revoluce našel odvahu postavit se na balkon mnohem dříve než někteří jiní.

Byl Karel Gott blázen? Svědectví: Pravda o Mistrově vztahu s KSČ
Foto: Facebook Karla Gotta
Popisek: Karel Gott

Na otázku, jak moc si Karel Gott zadal s komunistickým režimem, Černý konstatoval, že toto téma by vydalo na dlouhou debatu. „Karel Gott byl jeden z největších antikomunistů, jaké jsem kdy poznal. Dokonce jim to byl někdy schopný říkat i do očí, včetně tajemníka Miroslava Müllera (šéfa kulturního oddělení ÚV KSČ – pozn. red.) Starý pan Štaidl říkal: ‚On má jedinou kliku, že oni si o něm myslej, že je blázen. Protože kdyby si mysleli, že to myslí vážně, tak by ho museli zavřít. A on tedy obdivoval Západ ve všem všudy,“ prohlásil kritik.

„Jak sloužil tomu režimu... No sloužil mu tak jako většina tehdejších umělců. Samozřejmě, že měl svým způsobem pravdu Milan Kundera, když se o něm vyjádřil velmi, velmi nepěkně, ale takových, když to řeknu hodně ošklivě, ‚užitečných idiotů‘, no kolik jich tady bylo. Kolik lidí, kolik herců se báječně živilo komikou, která s kritikou režimu neměla vůbec nic společného. Bylo to jenom brnkání na tu příjemnou strunu,“ relativizoval Gottův prohřešek, kteří mu někteří vytýkají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…