ČSÚ očekává konečné výsledky prezidentských voleb v sobotu večer

11.01.2018 11:32

Konečné výsledky nadcházejícího prvního kola prezidentských voleb by měly být k dispozici tuto sobotu večer. Očekává to Český statistický úřad (ČSÚ), který bude od okrskových volebních komisí výsledky hlasování shromažďovat a zveřejňovat na volebním webu. Oznámil to dnes ČTK v tiskové zprávě.

ČSÚ očekává konečné výsledky prezidentských voleb v sobotu večer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

„Členům okrskových volebních komisí zdůrazňujeme, aby při své práci postupovali svědomitě, v souladu se zákonem a metodickými pokyny, a zbytečně nespěchali. Důležitá je především správnost celého postupu a bezchybnost výsledků hlasování, které Českému statistickému úřadu předají,“ uvedl místopředseda úřadu Marek Rojíček.

Volit se bude v celkem 14 866 okrscích, z nichž každá má svou volební místnost. Po ukončení hlasování, tedy v sobotu po 14:00 zahájí každá volební komise sčítání odevzdaných hlasů pro jednotlivých devět kandidátů. Po dokončení sčítání komise zpracuje zápisy o průběhu a výsledku hlasování. Správnost zápisů stvrzují všichni členové komisí svými podpisy.

„Podepsaný zápis doručí komise na takzvané přebírací místo Českému statistickému úřadu. Pracovníci úřadu provedou kontrolu formální správnosti zápisu a vloží ho do systému. Poté jsou data v zabezpečené elektronické podobě odeslána do centra zpracování, kde jsou uložena do databáze,“ uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Může se podle ČSÚ stát, že některé komise odevzdají své zápisy později. Cesta na přebírací místo, jichž je po republice 427, pro ně může být s ohledem na zimní počasí a špatnou sjízdnost silnic komplikovanější, zejména v horských oblastech. Práci komisí v horských střediscích může zkomplikovat vyšší počet voličů kvůli návštěvníkům, kteří budou volit na voličský průkaz.

Průběžné a konečné výsledky voleb bude ČSÚ zveřejňovat také na serveru www.volbyhned.cz. Zajímavosti a důležité informace slibují statistici poskytovat také na twitterovém účtu. Hlavní webová prezentace ČSÚ www.czso.cz nebude v sobotu během zpracování výsledků voleb dostupná.

 

reklama

autor: čtk

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…