Česká konference rektorů se postavila za turecké akademiky postižené čistkami

20. 7. 2016 18:35

Česká konference rektorů (ČKR) podpořila dnes turecké akademiky, jichž se dotkly čistky po zmařeném pokusu o vojenský převrat. Situace podle ní ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Vyjádřila nesouhlas s perzekucí a solidaritu tureckým kolegům. ČKR to uvedla ve svém prohlášení. Vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) na svém facebookovém profilu napsal, že se s českými vysokými školami spojí, zda by případně nenašly místo pro některé turecké experty.

Česká konference rektorů se postavila za turecké akademiky postižené čistkami
Foto: hns
Popisek: Pokus o puč v Turecku, ilustrační koláž

Turecké ministerstvo školství propustilo v úterý 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 000 učitelů soukromých škol. Turecká vysokoškolská rada (YÖK) nařídila 1 577 děkanům státních i privátních univerzit, aby podali rezignaci. Dnes zakázala akademikům až do odvolání cestovat do ciziny.

Česká konference rektorů dnes uvedla, že vyjadřuje zásadní nesouhlas s perzekucí, kterou turečtí kolegové z univerzit a vysokých škol zažívají. Jsou podle ní v těžké situaci, která ohrožuje akademické svobody a autonomii škol. Čeští rektoři jim vyjádřili podporu. „Podporujeme jejich úsilí za práva na svobodný život a demokracii,“ uvedla ČKR. Vyzvala „všechny lidi dobré vůle a mravů bez ohledu na jejich vyznání a politický názor“, aby se k jejímu prohlášení připojili.

Vicepremiér Bělobrádek dnes na svém facebookovém profilu napsal, že zkontaktuje české vysoké školy a vědecké instituce, zda by případně nebylo možné nabídnout některým tureckým vědcům a akademikům místo v Česku. ČR by tak mohla získat experty na blízkovýchodní studia i v dalších oborech, míní Bělobrádek. Brání tomu nyní ale zákaz vycestovat z Turecka.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…