Česká stopa protestů v Bělorusku? Lukašenko vznesl obvinění o řízení z Prahy. Druhá strana ale vytáhla fotku

10.08.2020 16:53

V Bělorusku dle předběžných výsledků zvítězil v prezidentských volbách dosavadní „poslední diktátor v Evropě“ Alexandr Lukašenko s 80 procenty. V ulicích běloruských měst probíhaly nepokoje, které byly tvrdě potlačeny policejními složkami. Policejní auta přejížděla demonstrující. Našel se však i jiný obrázek. „Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu,“ informoval zpravodaj. V případu se však objevila česká stopa. Lukašenko tvrdí, že demonstranti jsou ovce řízené z České republiky a že v zemi nepřipustí žádný majdan.

Česká stopa protestů v Bělorusku? Lukašenko vznesl obvinění o řízení z Prahy. Druhá strana ale vytáhla fotku
Foto: Archiv
Popisek: Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko

Po zveřejnění předběžných výsledků prezidentských voleb v Bělorusku proběhly po celé zemi protesty. Dle předběžných výsledků zvítězil současný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, který je označován jako poslední diktátor v Evropě. Dle předběžných výsledků získal téměř 80 %, avšak jak informovala například Al Jazeera, tak panují jisté pochybnosti o průběhu voleb. Druhé místo obsadila Svetlana Tikhanovskaya s 6,8 %. Svetlana Tikhanovskaya je v politice nováčkem a je manželkou běloruského zatčeného aktivisty, blogera a youtubera Siarheia Tsikhanouskiho. Lukašenko je v čele země již od roku 1994.

Celý článek ZDE

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19?

53%
hlasovalo: 7767 lidí

Během volební noci propukly v Bělorusku nepokoje, které policie tvrdě potlačila. „Ulice a náměstí jsou plné lidí, kteří jsou velmi naštvaní a označují volby za velký podvod,“ hlásila novinářka Al Jazeery. „Jsou velmi vzdorovití, ale také velmi vystrašení, protože je nasazena pořádková policie. Zadržují lidi přímo před námi, takže se lidé rozbíhají a snaží se uniknout policii,“ dodala.

Dle některých videí uniklých na internet se skutečně jedná o tvrdé zákroky policie. V jednom videu policejní automobil narazil do člověka, který následně zůstal ležet bezvládně na zemi. Ve videu je slyšet zděšení a nářek lidí, kteří událost pozorovali.  Pro ležícího muže následně přišli další demonstrující, kteří ho odtáhli mimo silnici. Následuje záběr, jak auto najíždí do davu demonstrantů, kdy některé z nich policie přejela.

V jiném videu je záběr poklidných demonstrantů, kteří pouze svítí telefony. Následně se ozve několik výbuchů, nejspíše jde o slzné granáty, a demonstrující dav se rozutekl. Ve videu je vidět obrovská policejní síla, která byla na potlačení demonstrací nasazena. Dále je ve videu vidět několik potyček frustrovaných demonstrujících s policisty, která vůči nim brutálně zakročila.

Další video zachycující nepokoje v Bělorusku.

Ne všude však policie byla k demonstrantům brutální. Naopak. V některých regionech se k demonstrujícím připojila. „Policie v Minsku se drží přísného scénáře prezidenta, ale v některých regionálních městech je to docela jiný obrázek,“ napsal na twitteru moskevský zpravodaj The Independent Oliver Carroll. „Objevují se zprávy, že pořádková policie skládá zbraně a přechází na druhou stranu. Velkou otázkou v nadcházejících dnech bude, které instituce zachovají Lukašenkovi loajalitu,“ dodal.

Anketa

Je pro vás podstatné, koho ve volbách podporují umělci a jiné známé osobnosti?

1%
97%
hlasovalo: 19599 lidí

Předběžně bylo možné hlasovat již v termínu od úterý 4. srpna. Toho využili například Bělorusové v České republice, kteří hlasovali na ambasádě. Hlasování doprovázel poklidný protest odpůrců Lukašenka. Před ambasádou se dokonce dle ČT24 tvořila dlouhá fronta. „Protestující uvedli, že chtějí vyjádřit solidaritu s těmi, kdo při volbách trvali na uplatnění svých zákonných občanských a politických práv. Někteří projíždějící řidiči aut a motocyklů na účastníky akce troubili, aby jim vyjádřili podporu. Běloruští občané v Česku mohli hlasovat v předběžném termínu od úterý do soboty, krajanské sdružení Bělorusové v ČR je však od toho odrazovalo, protože podle něj bývají předběžně odevzdané hlasy nejčastěji předmětem manipulace,“ psala Česká televize na webu.

Protestů v České republice si nejspíše Lukašenko všiml, jelikož prohlásil, že demonstrující jsou ovládáni mimo jiné z České republiky. „Zaznamenali jsme volání ze zahraničí. Byly to hovory z Polska, Velké Británie a České republiky. Řídily naše, omluvte mě, ovce. Nerozumí tomu, co dělají, a už se nechají ovládat,“ řekl Lukašenko dle agentury TASS. „Řekl jsem, že se tu nebudou konat žádné události podobné majdanům, bez ohledu na to, jak moc by si to někteří mohli přát. Každý se tedy musí uklidnit,“ dodal Lukašenko, s tím, že nedovolí zemi roztrhnout.

Celé vyjádření Lukašenka ZDE

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30483 lidí

Ministr zahraničí Tomáš Petříček však dle Novinek popřel, že by měl cokoliv společného s protesty v Bělorusku. Od Lukašenka neviděl jediný důkaz, že by tomu tak bylo.

To však není jediná česká stopa vůči Bělorusku. Po internetu kolují fotografie zábleskových granátů, které byly použity při zásahu proti demonstrantům. Na fotografiích je vidět štítek s česky psaným nápisem „Zásahová výbuška P1“.

„Česká republika zásobuje diktátorský režim omračujícími granáty, které poškozují pokojné protestující? Zajímalo by mě, jaká bude reakce Evropské unie,“ psal na Twitteru běloruský NEXTA.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

11:40 Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

Strany vládní pětikoalice, společně s hnutím ANO, včera ve Sněmovně schválily návrh kabinetu premiér…