Co kdyby byl prezident masový vrah, žertoval Dienstbier

02.02.2011 22:50

Expert na oblast spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier mladší si myslí, že v případě zavedení přímé volby prezidenta je třeba omezit pravomoci tohoto ústavního činitele.

Co kdyby byl prezident masový vrah, žertoval Dienstbier

„Je absurdní představa, že by byl prezident masovým vrahem, který by za průběhu funkce zavraždil několik lidí," otevřel ve středečních Událostech, komentářích Dienstbier problém trestní odpovědnosti prezidenta. Ten totiž nemůže být stíhán za jakýkoli trestný čin, kterého se v průběhu funkce dopustí.

Sledujeme téma Přímá volba prezidenta

Vláda chce o volbě prezidenta jednat s ČSSD, pokračovat se bude za měsíc

Úpravu postavení hlavy státu naopak odmítá ODS, podle jejího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila by bylo nejvhodnější pouze prosadit přímou volbu a otázku pravomocí otevřít později. V opačném případě by se totiž změna mohla ukázat tak složitá, že by k tomuto legislativnímu kroku vůbec nedošlo.

Bez nás mají smůlu

„Vláda potřebuje k prosazení ústavního zákona v horní i dolní komoře podporu demokratické opozice," připustil Pospíšil spolupráci s ČSSD. „Jsem rád, že to konečně vládě došlo," reagoval na to sarkasticky Dienstbier.

Oba politici se shodli na vhodnosti dvoukolové volby. Pospíšil tak odmítl slova poslankyně za VV Kateřiny Peake, která dříve prohlásila, že občanští demokraté stojí o jednokolovou verzi.

V Česku není samoděržaví

„Prezident by neměl být neodpovědný, jak to říká ústava, my tu nemáme žádné samoděržaví, žádného z boží vůle monarchu", vrátil se Dienstbier mladší k odpovědnosti hlavy státu. Socialisté by rádi v zákoně zakotvili i možnost odvolání prezidenta, a to opět lidovým hlasováním.

ČSSD také odmítá jakékoli posilování role prezidenta v českém legislativním systému. „U nás je parlamentní systém a my nechceme přecházet na prezidentský či nějaký hybridní," uzavřel Jiří Dienstbier. 

Dále k tématu:

Véčka rokovala s ČSSD. Kvůli přímé volbě prezidenta

Lidé chtějí prezidentem Švejnara, poráží i knížete

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…